Hvis Bo Henriksen selv sad med kuglepennen, havde han skrevet sit første kapitel i FC Zürich bedre.
I sine første 14 dage i Schweiz har danskeren således fået et rødt kort, mens holdet endnu ikke har vundet og blot scoret én gang.
Alligevel sætter den tidligere Superliga-træner nogle positive ord på sin begyndelse i FC Zürich.
Det gør Bo Henriksen i et interview med Tipsbladet.
– Starten har været pissesjov. Det har været spændende. Det er en kæmpestor klub med gode mennesker, store visioner og ambitioner. Det var selvfølgelig op ad bakke mod PSV Eindhoven. Vi blev overmatchet, siger Bo Henriksen om 5-0-nederlaget til hollænderne.
– Men så var det fornuftigt mod Young Boys. Og det var det ligeledes mod Basel, hvor vi får 0-0 trods 80 minutter i undertal. Vi har faktisk den største chance for at vinde. Der var et godt et udtryk og en god holdånd. Så var det selvfølgelig en streg i regningen mod Grasshoppers, hvor vi taber med 1-4.
Det var netop mod Basel, at Bo Henriksen blev præsenteret for det røde kort efter et sammenstød med fjerdedommeren i opgøret.
Danskeren forstod dog ikke ret meget af udvisningen, som nu kan koste ham en meget lang karantæne.
Ifølge flere medier skyldes turen i skammekrogen blandt andet, at Bo Henriksen havde været i omklædningsrummet, da han burde være på tribunen.
Men han ønsker ikke at kommentere episoden, da Tipsbladet spørger ind til den.
– Jeg ved overhovedet ikke, om jeg står til en lang karantæne. Og jeg vil ikke kommentere på rygtet angående omklædningsrummet. Jeg vil gerne tale om det røde kort, når alle tingene er ude, og der er kommet klarhed omkring tingene.
47-årige Bo Henriksen blev fyret i FC Midtjylland den 28. juli, mens han blev ansat i FC Zürich den 10. oktober.
I mellemtiden ringede telefonen en del, og der var flere ting, som han skulle tage stilling til.
– Jeg blev tilbudt andre trænerjobs i den periode. Det var fra klubber i udlandet, men jeg vil ikke gå mere i detaljer. Det vil ikke være fair over for dem og Zürich. Det her var det absolut bedste, jeg kunne forestille mig og drømme om.
Hvor lang tid går der fra, at FC Zürich kontakter dig, til du har skrevet under på kontrakten?
– Der går lige et par uger. Der var masser af ting, som skulle ordnes. Der skulle gøres et grundigt forarbejde af både klubben og mig. Derefter havde vi mange samtaler.
Bo Henriksen sætter også nogle ord på, om lønchecken er sjovere i FC Zürich, end den var i FC Midtjylland.
– Økonomien er mere eller mindre den samme som i Danmark. Jeg tror ikke, de er længere fremme her end derhjemme. Du kan godt sammenligne de to lande på det punkt.
I schweiz er trækningsprocenten noget lavere, end den er i Danmark, når der skal betales skat.
Den tidligere Viaplay-ekspert har skrevet under på en kontrakt med FC Zürich, som holder ham i Schweiz indtil sommeren 2024 i første omgang.
Og han glæder sig meget til at dele det nye kapitel i livet med sin familie.
– Familien har taget den nye udfordring godt. Jeg har verdens mest fantastiske kone. Nu må vi se, hvor længe vi skal være her, men vi er sindssygt hooked på et nyt eventyr med familien. Hun kommer herned med drengene på seks og 14 år den 1. januar.
– Det glæder jeg mig helt vildt til. Hele familien er positive for det nye eventyr. Ellers havde jeg heller ikke gjort det, lyder det afsluttende fra Bo Henriksen.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen