VM talte ikke med: De 24 mål sikrede Messi prisen

Lionel Messi vandt mandag aften FIFA's udgave af verdens bedste fodboldspiller, men et kig på hans tal for prisens periode får ikke ligefrem nogen til at falde ned ad stolen.



Lionel Messi kunne mandag aften smække endnu en personlig titel på sit efterhånden meterlange CV, da han modtog FIFA's pris som årets fodboldspiller.

Her vandt argentineren foran Erling Haaland og Kylian Mbappe. Prisen blev uddelt efter stemmer fra landstrænere, landsholdsanførere, en gruppe medierepræsentanter og fans. Hver kategori vægter 25 procent. 

Man kan hurtigt fortænke sig i, at troldmanden vandt prisen for sine enestående præstationer ved VM-sejren i december 2022, hvor Messi blev kåret som turneringens bedste spiller. Men et hurtigt kig i bestemmelserne for lige netop denne pris viser, at VM-turneringen ikke har noget at skulle sige. Perioden strækker sig nemlig fra den 19. december 2022, som er dagen efter VM-finalen i Qatar, til den 20. august 2023. 

Og tager man et kig på Messis præstationer i de godt og vel otte måneder, så er der ikke ligefrem meget, som beretter om en titel som verdens bedste, hvis man sammenligner med konkurrenter som Erling Haaland og Kevin de Bruyne. 

Lionel Messi nåede i den periode at score ni mål for Paris Saint-Germain i Ligue 1. Han kom ikke på måltavlen i de to ottendedelsfinaler i Champions League, som man tabte sammenlagt 3-0 til Bayern München. 

I sommer rykkede Lionel Messi så adskillige trin nedad i klubhierarkiet, da han blev præsenteret hos Inter Miami i MLS. Her scorede han ti gange i Leagues Cup, som Inter Miami vandt efter at have slået hold fra MLS og Mexico. Det gjorde han på syv kampe. 

Selvfølgelig repræsenterede Lionel Messi også det argentinske landshold i perioden efter VM-triumfen, men her stod den blot på testkampe, da Argentinas VM-kvalifikation første startede i september. Han nåede at score fem mål mod Panama, Curacao og Australien, hvilket i alt sender Messis måltotal for "The Best-perioden" op på i alt 24 scoringer.

Lionel Messi vandt prisen foran Erling Haaland, der vandt The Treble med Manchester City, og som satte scoringsrekord i Premier League, fordi han fik flest stemmer af landsholdskaptajnerne. 

Lionel Messi vandt også prisen i 2022. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Giver transferopdatering