Var Danmarks bedste: Vallys og Falk styrtdykker

Forskellen fra efteråret 2023 er slående for Nicolai Vallys, Rasmus Falk og flere andre Superliga-profiler. Tipsbladet ser nærmere på, hvordan det gik stemmeslugerne fra Efterårets Profil 2023.



I morgen offentliggør vi på Tipsbladet vinderen af Efterårets Profil i Superligaen.

De 12 cheftrænere har stemt, vinderinterviewet er i kassen, og snart kan vi fortælle, hvem vinderen er.

Men inden da tager vi et kig tilbage på de spillere, der var kongerne af Superligaen for et år siden.

For det var Nicolai Vallys, Rasmus Falk og en række andre spillere, da vi spurgte de 12 cheftrænere i november 2023.

Siden er det gået vidt forskelligt for stemmetagerne.

Nogle er skiftet til udlandet, andre er stadig blandt Superligaens bedste spillere, og så er der nogen, der bare slet ikke har haft et lige så godt 2024.

Her går vi gennem de 19 spillere, der fik stemmer i Efterårets Profil 2023.

Foto: Alamy


Nicolai Vallys
Brøndby IF
43 point (1. plads)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Vallys er fremragende, når kroppen tillader det, men den har drillet i år.

I foråret var Vallys slidt på vejen mod guldfinalerne, hvor Brøndby lige nøjagtig missede mesterskabet.

Og i denne sæson har Vallys kun været med i 11 ud af 21 kampe og er adskillige gange startet Brøndbys kampe på bænken.

Brøndby kunne i den grad brug en Vallys i topform i foråret og uden skader, for så har det vist sig, at han nærmest automatisk er en af Superligaens fem bedste spillere.


Rasmus Falk
FC København
35 point (2)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Rasmus Falk har på grund af en skade ikke spillet siden FCK’s afgørende Europa-kvalifikationskampe i august, og han er savnet på et ustabilt FCK-hold.

Derfor har Falk heller ikke fået point i dette års kåring, og cheftræner Jacob Neestrup må i den grad håbe, at den rutinerede midtbanespiller bliver klar til forårssæsonen.

Alexander Lind
Silkeborg IF
34 point (3)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Lind blev i sommer solgt til Pisa efter en besværlig start på sæsonen, hvor han endte på bænken op til salget til Italien.

Roony Bardghji
FC København
8 point (4)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Blev alvorligt knæskadet undervejs i den sidste måned af forårets slutspil og kommer næppe til at spille igen før sent i denne sæson.

Der venter store beslutninger for Bardghji og FC København, der kun har papir på hinanden i 13 måneder til, hvilket er nul og niks for en ung spiller af Bardghjis kaliber.

Foto: Alamy

Oliver Sørensen
FC Midtjylland
7 point (5)
Point i Efterårets Profil 2024: Ja

Sådan gik det
Sørensen er stadig en hamrende vigtig og dygtig profil for FC Midtjylland, og han har velsagtens været FCM’s bedste spiller i 2024.

Oliver Sørensen fik en skade i september, og FC Midtjylland savnede ham i den måned og har heller ikke 100 procent fået Sørensen tilbage på samme skyhøje niveau, som han havde i de første par måneder af sæsonen.

Lukas Lerager
FC København
7 point (5)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Lerager er startet inde det meste af denne sæson men har ikke helt ramt det samme flotte niveau, han havde sidste efterår, hvor FC København imponerede i Champions League sideløbende med hæderlige resultater i Superligaen.

Kamil Grabara
FC København
7 point (5)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Grabara blev i sommer solgt til Wolfsburg i den handel, der allerede blev indgået i begyndelsen af september 2023, så Grabara har selvsagt ikke fået point i denne kåring, når han ikke har spillet i den periode, cheftrænerne ser på.

Jeppe Tverskov
FC Nordsjælland
6 point (8)
Point i Efterårets Profil 2024: Ja

Sådan gik det
Siden placeringen sidste år er Jeppe Tverskov blevet præsenteret som ny spiller i San Diego FC fra nytår sammen med klubkammeraten Marcus Ingvartsen.

FCN havde et flot forår med en Jeppe Tverskov i fornem form, og selv om klubben ikke har imponeret i samme grad i efteråret, er Tverskov fortsat en uhyggeligt vigtig og god spiller for holdet og en markant spiller i Superligaen.

Foto: Alamy

Cho Gue-sung
FC Midtjylland
6 point (8)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Den sydkoreanske angriber var en vigtig spiller for FC Midtjylland på vejen mod mesterskabet, og måske er betydningen af hans fravær lidt overset i dette efterår, for han var god til andet end at score mål.

Har været skadet hele efterårssæsonen og skal virkelig have fart på i genoptræningen for at være fodboldklar til forårssæsonen.

Daniel Wass
Brøndby IF
5 point (10)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Rigtig god i foråret og mere svingende i dette efterår, hvor han også var en kort tur forbi bænken. Nu venter et spændende spil om fremtiden, da kontrakten udløber til sommer.

Patrick Mortensen
AGF
5 point (10)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Scorer stadig relativt regelmæssigt og udfylder en vigtig rolle på AGF’s stærke offensive og defensive kollektiv.

Ligesom for Daniel Wass i Brøndby venter en spændende tid frem mod sommer, da Mortensen har kontraktudløb.

Foto: Alamy

Elias Achouri
FC København
4 point (12)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Har været fremragende i kortere perioder i 2024 og lidt for anonym i andre. Ingen er i tvivl om topniveauet. Har været skadet på det seneste.

Frederik Tingager
AGF
3 point (13)
Point i Efterårets Profil 2024: Ja

Sådan gik det
Han er omdrejningspunktet i AGF’s defensiv, både når vi ser på 2023 og i år. AGF manglede ham virkelig, da han en overgang i foråret var skadet. Strålende Superliga-spiller.

Ibrahim Osman
FC Nordsjælland
3 point (13)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Han blev solgt for et voldsomt millionbeløb til Brighton på sit flotte efterår i 2023. Det klikkede ikke i samme grad i foråret 2024. Er lige nu udlejet fra Brighton til Feyenoord.

Jacob Rasmussen
Brøndby IF
2 point (15)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Gjorde det godt i foråret og har været en spiller i kikkerten til A-landsholdet, men er dykket i efteråret, hvor resultaterne og spillet har svinget for meget til Brøndbys egen smag.

Rami Al-Hajj
OB
2 point (15)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Rykkede ned i OB’s turbulente forår og blev solgt til Plymouth Argyle, hvor han nu spiller Championship-fodbold.

Foto: Alamy

Mathias Kvistgaarden
Brøndby IF
1 point (17)
Point i Efterårets Profil 2024: Ja

Sådan gik det
Kvistgaarden er i den grad kommet i omdrejninger i efteråret, selv om skader igen har drillet Brøndby-angriberen. Nævnes også i forbindelse med landsholdet, selv om konkurrencen på forwardpladserne er hård.

Frederik Alves Ibsen
Brøndby IF
1 point (17)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Fik en meget langvarig skade umiddelbart efter efterårssæsonen, der holdt ham ude indtil anden halvdel af sommeren. Har spillet ti kampe fra start i Superligaen siden august men måtte udgå med en skade i pausen af seneste rundes 2-2-opgør i Haderslev.

Pelle Mattsson
Silkeborg IF
1 point (17)
Point i Efterårets Profil 2024: Nej

Sådan gik det
Har døjet med skader men er også en tydelig gevinst for SIF, når han er kampklar. Han kommer ikke til at spille ret mange halvsæsoner til. Før den står på et skifte til udlandet.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

– En stor beslutning

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Elkjær jubler over Frank

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Mourinho meldes tæt på storklub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Prøvede at lokke Eriksen

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus