Venstre vil hjælpe idrætten og justere kviklånslov – SF vil ikke

Venstre er klar på at forhandle om kviklånslov for at imødekomme idrætsverdenen. SF mener, at loven fungerer.



Den omdiskuterede kviklånslov, der trådte i kraft denne sommer, skal drøftes på politisk plan i denne uge. Det oplyste erhvervsminister Simon Kollerup (S) mandag.

Det sker, efter at det danske landshold og danske sportsklubber er blevet ramt, fordi loven ikke tillader, at spiludbydere må reklamere side om side med banker, der tilbyder kviklån.

Venstres idrætsordfører, Stén Knuth, mener, at loven bør justeres.

– Hensigten med loven var at bremse aggressiv markedsføring fra kviklånsudbydere, indleder Stén Knuth et skriftligt svar til Ritzau.

– Hensigten var ikke at ramme hverken elite- eller breddeidræt i forhold til sponsorater, og det er i håbet om at få rettet det op, vi vel skal se ministerens indkaldelse til forhandling, for det er vi selvfølgelig klar til i Venstre.

– Så vi både rammer efter hensigten, men samtidig sikrer, at idrætten – elite som bredde – kan fastholde sponsorater fra blandt andet banker og pengeinstitutter, lyder det fra Knuth.

I SF ser idrætsordfører Charlotte Broman Mølbæk ingen grund til at justere loven. Hun mener, at den fungerer efter hensigten.

– Det var for SF helt centralt at sikre forbrugerne mod at blive bombarderet med reklamer for forbrugslån og kviklån samtidig med reklamer for betting, når de ser sport. Hvad end det foregår live eller foran skærmen.

– Det var der enighed blandt partierne om før sommer, og jeg har derfor svært ved at se, hvorfor vi nu skal til at drøfte sagen igen, konstaterer Charlotte Broman Mølbæk i et skriftligt svar til Ritzau.

Hun mener, at klubberne må vælge mellem sponsoraterne.

– Landsholdet og fodboldklubberne er ikke til for at give bettingfirmaerne en platform for reklame.

– De er til for at skabe glæde og inspiration. Især for de unge mennesker, som jeg er meget optaget af at beskytte fra reklamer for betting, udtrykker Charlotte Broman Mølbæk.

Superligaklubben AaB er netop blevet politianmeldt for et muligt brud på den såkaldte kviklånslov, skriver Nordjyske.

Det er Alliancen mod Spilafhængighed, der har anmeldt klubben, fordi den angiveligt bryder kviklånsloven ved at reklamere for både Spar Nord Leasing og spiludbyderen Mr. Green på sin trøje.

I Dansk Boldspil-Union (DBU) håber man, at loven snarest bliver lavet om.

DBU-næstformand Bent Clausen peger på, at det ikke kun rammer eliten, men også breddefodbolden. Han pointerer, at klubberne er afhængige af sponsorater fra lokale banker.

– Ingen kan jo være uenige i vigtigheden af at sikre danske forbrugere, og at vi skal bekæmpe ludomani. Men jeg er forundret over, hvor firkantet loven bliver tolket, når det kommer til delen om, at banker og spilfirmaer slet ikke må markedsføres i forbindelse med hinanden.

– Den del kan komme til at sætte frivillige foreningsfolk i en gevaldig knibe. Flere politiske ordførere har da også udtalt, at loven rammer forkert i forhold til deres ønske med den. Derfor håber vi, at loven snarest bliver lavet om, siger Bent Clausen.

/ritzau/





Per Frimann hylder Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter: Solgt til Superliga-klub

Til lægetjek i Superliga-klub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Topscorer kritiserer Silkeborg

Forlader AGF – lægetjek booket

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Klart svar om Tonni Adamsen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!