Vil blive i Grønland: Mourinho passer ikke ind

Morten Rutkjær udlever sin store drøm som landstræner for Grønland, og han løfter sløret for, at flere grønlændere, der spiller i de danske divisioner, snart kan trække i landsholdstrøjen.



Morten Rutkjær er ikke bare en hvilken som helst dansk fodboldtræner. 

Han er træner for det grønlandske landshold og har nu været det i snart tre år. Her han han bygget et landshold op fra bunden af, og fodbolden udvikler sig så eksplosivt på øen, at man går og drømmer om at blive medlem af det nordamerikanske fodboldforbund, CONCACAF, inden for et til to år. 

Hvis det lykkes, så bliver det med al sandsynlighed også med Morten Rutkjær som landstræner og tovholder, selv om kontrakten står til at udløbe til sommer. Han siger til Tipsbladet, at han er i dialog med det grønlandske fodboldforbund om at forlænge den. 

– Jeg kan godt se mig selv rigtig mange år deroppe, fordi vi er lige gået i gang, og vi er i gang med så spændende processer. Og så er det et fantastisk land. 

– Jeg bliver rig på livet. Jeg ser hvaler. Jeg er sammen med min stab af rigtig gode venner og dygtige fodboldfolk, og så oplever vi den smukkeste natur. Det er muligvis det smukkeste land i hele verden, siger Rutkjær og fortsætter: 

– Jeg udlever drømmen, vil jeg sige. Det er også derfor, at da jeg sagde ja til det i sin tid, var der mange, der sagde, “hvad er det du laver?” Men nu er der jo rigtig mange, der siger, “vi vil gerne med på din rejse”, det er jeg rigtig stolt af, forklarer 49-årige Rutkjær.

Ikke et job for Mourinho
Indtil videre har projektet blandt andet budt på kampe mod FC Nordsjællands reservehold, Kosovos U21-landshold og nogle irakiske ligahold. Sådan er det, når man som Grønland ikke er medlem af noget fodboldforbund.

Niveauet på landsholdet estimerer Rutkjær også til at nærme sig noget, der hedder 3. division i Danmark, og blandt andet derfor er jobbet som Grønlands landstræner ikke noget, alle bare lige ville kunne mestre. Det handler derudover om meget andet end spillet på banen.

– Jeg tror ikke, at Mourinho vil passe ind i mit job. Det ved jeg, at jeg selv gør, fordi jeg sætter mig ind i kulturen. Jeg sætter mig ind i den måde, som spillerne er på, og hvordan det hele hænger sammen. Og det betyder noget.

– Jeg vil sige, at når man starter på trænergerningen, så drømmer man jo om at komme ud. Men nu er jeg faktisk ude. Jeg har lært, at inden man siger ja til det, så bliver man nødt til at vide noget om kulturen. Det er også råt, og det er ikke bare at tage ud i det her. Der synes jeg, at man i hvert fald skal undersøge, inden man tager ud, hvad det kræver, hvordan er kulturen og hvordan er menneskene, man arbejder med.

Morten Rutkjær ved, hvad han taler om. Han har stor erfaring i fodboldverdenen, hvor han er uddannet Pro Licens-træner, som er den højeste træneruddannelse i verden. Ved siden af sit deltidsjob som landstræner, uddanner han A-trænere for DBU, og så er han akademichef på Holbæk Sportsakademi. 

Derudover er han ven med landstræner Kasper Hjulmand, som ifølge Rutkjær har besøgt Grønland i denne uge i forbindelse med noget arbejde for UNICEF. Det har været i selskab med Rutkjær, som fortæller, at Hjulmand gerne ville møde de grønlandske spillere.

Jagter flere til landsholdet
Netop spillere er Morten Rutkjær altid på jagt efter. Lige nu arbejder han med en bruttotrup bestående af 47 spillere, men når Grønland til juli deltager i Island Games, hvor man blandt andet møder Bermuda, så nøjes han med at udtage 19 spillere. 

Interessant er det, at nogle af de spillere, som Rutkjær råder over, har deres fodboldgang i Danmark, selv om klart størstedelen bor på Grønland. 

– Det handler også om at komme ud og se, om der ikke er nogle, som spiller rundt omkring. Der har jeg blandt andet fundet Adam Ejler Hansen, som er tidligere U19-spiller for HB Køge. Jeg vil meget gerne have unge spillere, som jeg kan præge rigtig meget. Så har jeg fundet Mathias “Mac” Christensen, som spiller sekser i FC Roskilde i 2. division. Søren Kreutzmann som spiller i B1913 i Danmarksserien har jeg også, siger Rutkjær, som også har rådet over en grønlandsk spiller, som var i Danmark og spillede i Sjællandsserien i Tuse.

For at niveauet kan højnes i fremtiden, så er det afgørende at få endnu flere spillere med divisionserfaring ind, og her kigger Rutkjær mod Danmark, hvor han lige nu taler med tre grønlændere, som har haft deres opvækst i Danmark. Han vil dog ikke sætte navn på de tre. 

– Jeg er i dialog med tre andre, som jeg ikke kan nævne navnene på. De har boet i Grønland i en del år, og det gør, at de opfylder muligvis kravene til CONCACAF. Det gør også, at de spillere er med til at løfte de grønlandske spillere, afslører Rutkjær, som nævner, alle tre spillere er etablerede i de danske divisioner, og at to af dem spiller i 2. division.

Vinden blæser i den rigtige retning hos vores venner nordpå, og det bliver interessant at følge fremover, om endnu flere spillere i de danske divisioner fremover vil iføre sig en grønlandsk landsholdstrøje.

Fotos: Privat





Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FC København-profil ude med sygdom

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Rystet over kæmpe nedsmeltning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng