Vil væk nu: Liverpool-spiller er beæret over interesse fra Serie A-klub

Liverpool skal have ryddet ud i truppen henover sommeren, og Merseyside-klubben kommer nok blandt andet til at sige farvel til schweiziske Xherdan Shaqiri, der ønsker at komme væk fra Anfield.



Xherdan Shaqiri har spillet 63 kampe i Liverpool-trøjen siden skiftet fra Stoke i 2018, men flere optrædener bliver det tilsyneladende heller ikke til. 

I et interview med den italienske avis Il Corriere dello Sport har den tidligere Inter-spiller således slået fast, at han ønsker at forlade Liverpool, samt at han er ‘beæret’ over interessen fra Lazio. 

Liverpool har accepteret
Den 29-årige Xherdan Shaqiri startede i sidste sæson blot inde i fem Premier League-kampe for Liverpool, og den schweiziske landsholdsstjerne vil ikke lægge skjul på, at han nu ønsker at spille mere regelmæssigt.

– Den vigtige ting på det her tidspunkt i min karriere er, at jeg kommer til at spille mere regelmæssigt, hvilket ikke altid har været tilfældet i løbet af de seneste tre sæsoner. Det er årsagen til, at jeg har fortalt Liverpool, at jeg føler mig klar til en ny udfordring, lyder det således fra Xherdan Shaqiri.

– De har accepteret mit ønske, og de vil seriøst overveje de bud, der vil komme. De vil ikke stoppe mig.

Roser Sarri
Xherdan Shaqiri har blandt andet været kædet sammen med Lazio, og den tidligere Bayern München-spiller vil ikke lægge skjul på, at han vil være interesseret i et skifte til Rom-klubben.

– Igli Tare (Lazios sportsdirektør, red.) har leveret et fortræffeligt stykke arbejde i Lazio i årevis. Hvis det er sandt, at han har stor respekt for mig, så er jeg beæret over det. Jeg har fulgt Lazio i lang tid. De er et tophold, lyder det således fra Shaqiri.

– Generelt, på grund af mine kvaliteter, kan jeg godt lide at spille offensiv fodbold, hvilket Sarri også praktiserer. Det ville være spændende.

Xherdan Shaqiri har tidligere spillet en halv sæson i Serie A i foråret 2015, hvor schweizeren opnåede 20 kampe for Inter, inden skiftet til Stoke. 





Rystet efter nederlag


Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

AGF videre efter stort pokaldrama

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Thomas Frank besøger dansk klub

Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

Den største underpræstation i Superligaen

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

– Han kan gøre det med Højlund

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

FCK-stjernefrø scorer!

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Skuffer fælt

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Juventus rejser sig

Stråler i sikker FCK-sejr

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Freder Superliga-boss

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Hentet af ambulance