Werner forklarer: Derfor spiller jeg ikke Champions League for Leipzig

RB Leipzig står til august for første gang nogensinde i Champions League-kvarfinalerne, men tyskerne må klare sig uden deres topscorer, Timo Werner.



Timo Werner spillede lørdag sin sidste kamp for RB Leipzig, da Julian Nagelsmanns tropper sluttede sæsonen med en 2-1-sejr over Augsburg.

Werner scorede begge målene i sejren, men skal ikke spille med, når RB Leipzig til august skal spille Champions League-kvartfinale i Portugal. 

Lod agenten tage beslutningen
Werner skifter således til Chelsea den 1. juli, og derfor må angriberen altså skuffe RB Leipzig-fansene. Og Werner er da også ked af, at han ikke kan hjælpe den tyske klub, der for første gang står i en Champions League-kvartfinale.

– Selvfølgelig gør det mig ked af det, at jeg ikke kan hjælpe til ved at spille i Champions League. Men jeg er Chelsea-spiller fra den 1. juli, og Chelsea betaler min løn fra den dato, lyder det ifølge Sportbuzzer fra Timo Werner.

– Det stod klart, at alle parter var nødt til at nå frem til en afklaring på dette spørgsmål. Chelsea, Leipzig og min lejr. Jeg forsøgte selvfølgelig at holde mig ude af Champions League-spørgsmålet så meget som muligt, fordi det stod klart, at jeg var nødt til at skuffe den ene af de to klubber. Og derfor var det min agent, der i sidste ende nåede frem til en aftale med klubberne.

Timo Werner nåede i denne sæson at score 34 mål i 45 kampe for RB Leipzig, hvoraf de 28 blev scoret i Bundesligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Ingen Vallys i kamptruppen

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason

‘Det er gift for en fodboldklub’

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Stor Superliga-transfer roses til skyerne



LIVE

TransferLIVE: Afviser Højlund-transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Griner af FC Barcelonas bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Denis Vavro ude i kulden

Melder Harder færdig i Leipzig

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Engelsk klub afviser AGF

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen