Wind tror på avancement efter uafgjort

FCK fik torsdag 1-1 på udebane mod bulgarske Lokomotiv Plovdiv.



Det blev kun til 1-1 for FCK i torsdagens Confrence League-kvalifikationskamp. Til trods for at FCK kom bagud, lykkedes det holdet at få udlignet og var også tæt på at snuppe sejren over Lokomotiv Plovdiv. 

Pep Biel blev FCK’s eneste målscorer, da han i det 74. minut scorede direkte på frispark. Det er noget, som løftet humøret, siger han til FCK’s hjemmeside. 

– Jeg er selvfølgelig glad for at komme ind og score, det giver altid selvtillid at score, og så hjælper jeg holdet til et resultat. Det var vigtigt, at vi i det mindste fik uafgjort, og jeg er sikker på, at vi nok skal gøre arbejdet færdigt om en uge. Men først har vi lige et Derby på søndag, som vi nu skal hjem og forberede os på.

Jonas Wind blev taget ud efter scoringen og kort før, Kevin Diks fik tilkæmpet sig et straffe. Derfor fik Kamil Wilczek lov til at tage det, men han ramte stolpen fra ellevemeterpletten. 

Alligevel mener Wind, at resultater er nok til at FCK kan spille sig videre på hjemmebane. 

– Det er et OK resultat, som vi godt kan bruge inden returkampen. Havde vi scoret til 2-1 på en af vores mange chancer, havde det set rigtig godt ud. Det var en svær bane, og det var varmt, men det var det for begge hold. Alt i alt kom vi godt ud af det, og fik som sagt et resultat vi kan bygge videre på, siger Jonas Wind. 

Reglen om udebanemål gælder ikke mere i Uefa-turneringer og derfor er opgøret helt åbent inden næste møde med Lokomotiv. 

FCK spiller returkamp i parken den 12. august. Før den kamp skal holdet møde Brøndby på søndag. Her er der usædvanlig mange, der tror på FCK-sejr. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Afsløring: DBU-boss stopper