Den wallisiske fodboldklub Wrexham, der er ejet af Hollywood-stjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney, gik fredag aften videre til fjerde runde af FA Cup.
Premier League-klubben Nottingham Forest blev besejret i straffesparkskonkurrence, efter at kampen endte 3-3 i ordinær spilletid.
Det er første gang i 26 år, at Wrexham eliminerer et Premier League-hold i den engelske pokalturnering, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Wrexham-målmand Arthur Okonkwo blev helten for hjemmeholdet, da han reddede det femte straffespark fra Nottingham Forest.
Kampen så i anden halvleg ikke ud til at skulle afgøres fra 11-meter-pletten. Wrexham førte 2-0 ved pausen og kom foran 3-1 efter 74 minutters spil.
Men to mål inden for godt 10 minutter fra Nottingham Forest-kantspilleren Callum Hudson-Odoi sendte kampen ud i forlænget spilletid og til sidst straffesparkskonkurrence.
Wrexham er en af de ældste fodboldklubber i verden.
“Deadpool”-stjernen Ryan Reynolds gik sammen med skuespillerkollegaen Rob McElhenney ind i Wrexham i 2020.
Dengang lå klubben i den femtebedste række, men holdet har taget elevatoren direkte op i Championship på næstøverste niveau. De er rykket op tre år i træk. Målet er en plads i Premier League.
Den opsigtsvækkende opstigning er blevet dokumenteret i Netflix-serien “Welcome to Wrexham”, der har været med til at styrke interessen for klubben betydeligt og gjort klubben verdenskendt.
Wrexhams cheftræner, Phil Parkinson, er begejstret over, at Ryan Reynolds så med på tilskuerrækkerne under fredagens FA Cup-opgør mod Nottingham Forest.
– Jeg talte med ham inden kampen, og det var fantastisk at se ham her med sin familie, siger Phil Parkinson ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Jeg tror, Ryans mor var her i aften (fredag aften, red.), hvilket var første gang. Så det er virkelig specielt, og jeg håber, de har nydt aftenen, tilføjer han.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
