Et slag fra førstepladsen

Nicolai Højgaard ligger delt nummer seks i Abu Dhabi Championship efter en første runde i syv slag under par.



Den danske golfspiller Nicolai Højgaard har fået en god start på Abu Dhabi Championship, der er den næstsidste turnering i DP World Tour-sæsonen.

Den 25-årige dansker gik første runde i Emiraterne i syv slag under par, hvilket rækker til en delt sjetteplads. Undervejs blev det til en bogey og otte birdies.

Fem spillere deler førstepladsen blot et enkelt slag bedre – herunder Ryder Cup-profilerne Tommy Fleetwood og Shane Lowry.

Abu Dhabi Championship er den første af de to store turneringer i Emiraterne, der afslutter DP World Tour-sæsonen. I 2023 leverede Nicolai Højgaard et stort resultat i ørkenen, da han vandt DP World Tour Championship i Dubai.

Det er kun de bedste spillere på touren, der er med i de to afsluttende turneringer. Nicolai Højgaard har i Abu Dhabi dansk selskab i form af tvillingebror Rasmus Højgaard, Rasmus Neergaard og Jacob Skov Olesen.

Rasmus Højgaard, der blev nummer to i Dubai i fjor, havde en svær åbning torsdag. Han gik runden i par med fire bogeys og fire birdies, hvilket rækker til en plads som delt nummer 59 ud af de 72 spillere.

Neergaard, der i Emiraterne jagter et topresultat for at snuppe en billet til PGA Touren næste år, præsterede seks birdies og to bogeys i første runde. Fire slag under par rækker til en delt 27.-plads i Abu Dhabi.

Torsdagens første runde bød på fire birdies og en bogey for Jacob Skov Olesen, der ligger delt nummer 36.

Skov Olesen spiller for at holde sig i top-50 på Race to Dubai-listen og dermed komme med til turneringen i Dubai. Han ligger nummer 49 på den liste inden turneringen i Abu Dhabi.

Denne sæsons DP World Tour har endnu ikke kastet på en dansk turneringssejr af sig, og derfor forsøger danskerne i de to sidste turneringer i Emiraterne at undgå en sejrsløs sæson, hvilket vil være første gang i 21 år på touren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg