Danmark – Rumænien 39-24 (22-17)
Der blev bestemt ikke sparet på underholdningen søndag aften i Jyske Bank Boxen. For både Danmark og Rumænien leverede seværdig håndbold for de tusindvis af fremmødte fans.
Det danske angrebsspil var i høj klasse, og selvom der var nogle defensive problemer i første halvleg, var sejren aldrig i fare.
I anden halvleg trak ‘hjemmeholdet’ for alvor fra og viste mesterklasse.
Nikolaj Jacobsens mandskab har nu vundet de to første kampe ved årets EM, hvor de indtil videre har vist, at de har været et niveau over deres modstandere. Sejren betyder også, at Danmark er videre til mellemrunden.
Kampens bedste
Danmark
Den danske kontramaskine var enormt velsmurt. Ført flot an af Rasmus Lauge og Simon Pytlick. Sidstnævnte var vild at se på i nærmest alle danske angreb, og det rumænske forsvar var i gigantiske problemer, hver gang han var i nærheden. De kunne slet ikke styre den danske stjerne, der gjorde lige præcis, hvad der passede ham.
Det var ren legestue for Flensburg-spilleren, der konstant drev gæk med rumænerne. Er du vanvittig, hvor er den mand god. Ingen kunne stoppe Simon Pytlick i første halvleg. Otte mål på ni forsøg.
En anden der bestemt også skal nævnes er Mads Hoxer, der spillede sin bedste landskamp indtil videre. Han kronede en flot indsats med otte mål på 11 forsøg. Bravo!
Rumænien
Rumænerne var kommet til Boxen for at spille god håndbold, og det var herligt at se. Søndagens modstander overraskede positivt i første halvleg, hvor de bød det danske forsvar gevaldigt op til dans. Det var fedt at se.
I anden halvleg bed danskerne dog bedre fra sig, og der blev lukket langt bedre ned for modstanderen, der efter 18 minutter blot havde lavet to mål.
Kampens værste
Danmark havde ét stort problem. For det danske forsvar sejlede flere gange i løbet af den første halve time. Kevin Møller stod ikke engang en dårlig kamp, men defensiven var slet ikke aggressiv nok.
Der manglede lidt af det hele i første halvleg, hvor det danske forsvar var alt for hullet, de lavede knap nogle frikast, og rumænerne havde generelt for nemme arbejdsbetingelser.
De sidste 30 minutter fik danskerne dog lukket markant bedre af, offensiven blev ved med at sprudle, og Danmark sikrede sejren uden for meget bøvl.
Kampens detalje
Man troede næsten ikke egne øjne. Men da der var spillet 20 minutter af kampen, havde Mathias Gidsel stadig ikke scoret et mål – i stedet havde han brændt tre forsøg. En uhyre sjælden situation for verdens bedste håndboldspiller, der normalt nærmest banker mål i kassen efter velbehag.
– Det er ikke normalt, lød det fra TV 2’s kommentatorboks, og det er fuldstændig korrekt.
Man er ikke i tvivl om, at modstanderne har læst på lektierne mødet med Danmark: Stop Mathias Gidsel. Det lykkedes helt de første 21 minutter, hvorefter danskeren endelig fik hul på målbylden – og så kunne de ikke stoppe ham mere.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
FCK-bænken var rasende!
Video: Her kommer AGF bagud
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER