Suveræn dansk sejr

Håndboldlandsholdet løste også sin tredje opgave i Golden League og vandt klart over Færøerne.



Det danske håndboldlandshold kan rejse hjem fra Golden League i Norge med fuld pointhøst og tre sejre som udbytte.

I den sidste kamp vandt Nikolaj Jacobsens mænd helt som ventet klart over Færøerne. 39-24 lød de danske sejrscifre på efter en forestilling, hvor især den danske defensiv imponerede.

Tidligere vandt Danmark også over Holland og Norge og kan altså kalde sig vinder af firenationersturneringen, der var sidste test, inden truppen skal udtages til EM i januar.

Søndagens modstander, Færøerne, har ellers oplevet stor fremgang de senere år. Holdet råder over en lille håndfuld spillere med høj kvalitet og har vist sig i stand til at true nationer i den europæiske mellemklasse.

Men mod topnationer som Danmark rækker det ikke. Især defensivt kniber det med at stå imod.

Det viste sig især ved, at færingerne følte sig tvunget til at tage en stribe udvisninger, og det gav gode arbejdsbetingelser for Mathias Gidsel og co., der konstant spillede sig frem til store chancer.

På den baggrund havde Færøernes målmænd en svær dag. Helt usædvanligt skulle man vente 41 minutter på den første færøske redning.

Da parerede Høj-reserven Pauli Jacobsen et straffekast fra Emil Jakobsen, men ikke engang det fik han noget ud af, for bolden røg lige ud til Jakobsen igen, der scorede på riposten.

Med Emil Nielsen i hopla i den anden ende var der enorm kvalitetsforskel på målmandsposten. Selv om Nielsen blev ramt i ansigtet flere gange i løbet af kampen, leverede han 19 redninger undervejs.

Nogen stor håndboldkamp blev det dog ikke. Man savnede duelspil og intensitet, fordi Færøerne spillede syv mod seks i angrebet i stort set samtlige minutter.

Den opgave løste det danske midterforsvar fornemt, og det gav en masse billige scoringer i tomt mål eller på kontrastød.

Landsholdet samles igen i starten af det nye år og begynder forberedelserne til EM på hjemmebane. Turneringen begynder 15. januar.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arsenal-træner er rasende

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Landsholdet annoncerer to testkampe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

AC Milan kigger på dansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino