Team Esbjerg havnede lørdag i et rumænsk uvejr på håndboldbanen, der resulterede i et overraskende Champions League-nederlag på 35-38 mod Gloria Bistrita.
Flere bookmakere gav indsatsen ni gange igen for rumænsk sejr, men Gloria Bistrita leverede en stor kamp, hvor holdet førte stort set hele vejen igennem.
Esbjerg kom ellers på 32-32 med en håndfuld minutter tilbage, men tre hurtige rumænske mål afgjorde slaget i den stemningsfyldte arena, hvor det rumænske hjemmepublikum havde en fest over sensationen.
Der blev ikke scoret i den første håndfuld angreb, men så kom der ellers gang i en hæsblæsende målstime, som må have gjort den måltavleansvarlige stresset.
I ti minutter blev der scoret stort set hver gang, der blev afsluttet, og efter 11 minutter var stillingen 10-8 til rumænerne.
Det vestjyske hold havde svært ved at dæmme op for det rumænske stregspil, og boldene susede forbi keeper Anna Kristensen.
Efter 23 minutter snuppede hun dog et straffekast, og det medvirkede til, at Esbjerg for første gang siden indledningen fik fuld kontakt med 14-14.
Selv om Henny Reistad i de første 30 minutter scorede seks gange, var Esbjerg et lille skridt bagud det meste af vejen, og Gloria Bistrita kunne holde pause foran 19-18.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg, hvor rumænerne efter syv minutter skabte en sjælden føring på tre mål ved 25-22, hvilket fik træner Tomas Axnér til at tage en ny timeout.
Det hjalp dog ikke, og med 19 minutter tilbage kom Gloria Bistrita for første gang foran med fire mål ved 27-23. Kun en klasseredning fra Anna Kristensen forhindrede 28-23 på en kontra sekunder efter.
I stedet scorede Esbjerg et par gange og reducerede til 25-27 med 17 minutter igen. I en rumænsk scoringspause på en håndfuld minutter kom Esbjerg også på 26-27.
Gloria Bistrita fik dog gang i angrebet igen, og Esbjerg fik aldrig for alvor gang i en ordentlig opdækning. Hjemmeholdet kom igen foran med tre, og kun i kraft af et par mål fra venstrefløjen Sanna Solberg-Isaksen hang Esbjerg på.
Med sit niende mål udlignede Reistad til 32-32 med fem minutter tilbage, men det blev aldrig helt danskernes kamp.
En teknisk fejl gav rumænsk kontra og føring på 34-32, og da det kort efter også blev 35-32, var slaget tabt for Esbjerg.
Med sejren bliver vestjyderne overhalet af Gloria Bistrita, der på tredjepladsen i gruppe A har seks point for fem kampe. Team Esbjerg har fire for samme antal kampe.
/ritzau/
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Overvejede at sige op
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Flere positive nyheder fra FC København
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
Afløser skadede landsholdsstjerner
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
NYHEDER
Slut for dansk duo
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
NYHEDER
Godt nyt for FCK
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
Bekræfter skrækskade til dansker
Kæmpebøder til NFL-stjerner
Tadej Pogacar får superhjælper
Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift