Sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard blev tidligere på måneden præsenteret i den hollandske klub Heerenveen, men angriberen kan muligvis få dansk selskab i klubben denne sommer. Heerenveen viser således interesse for flere danske spillere i dette transfervindue.
Tidligere har Heerenveens direktør Hans Vonk bekræftet, at klubben er interesseret i AaB’s Nicolaj Thomsen, og nu viser det sig, at endnu en dansk offensivspiller er på ønskelisten i den hollandske klub. Heerenveen er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger således også interesseret i OB’s Rasmus Falk.
Da OB og AaB spillede 1-1 på Tre-For Park i Odense i 3. runde af Superligaen, var Heerenveens direktør Hans Vonk således personligt til stede på stadion for at se nærmere på både Falk og Thomsen. Særligt Rasmus Falk spillede en god kamp, og han stod også for fynboernes 1-0-scoring undervejs, hvor han altså gjorde sig godt bemærket.
Hans Vonk bekræfter, at han var på stadion, men ønsker ikke at kommentere historien nærmere.
– Jeg var til kampen, men vi kommenterer ikke konkrete spillernavne, for så kunne du også ringe til mig i næste uge og lave samme historie om en anden spiller, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.
Hans Vonk var i samme weekend til kampen mellem Esbjerg fB og FC Nordsjælland i Farum, fordi han var i Danmark for at afslutte Thomas Dalgaard-handlen med Viborg.
Det ligger dog fast, at Heerenveen er interesseret i Nicolaj Thomsen, og Rasmus Falks navn er også varmt i Holland. , der også har været et emne i Superliga-klubberne Brøndby og FC København.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forlanger OB imidlertid en høj pris for Rasmus Falk, hvilket betyder, at offensivspilleren sandsynligvis bliver i den fynske klub i resten af efterårssæsonen.
Rasmus Falk har tidligere været emne i Heerenveen, der allerede var ude efter OB’eren, da han som helt ung var et ombejlet talent.
– Heerenveen ville gerne gøre mere ud af det, men jeg ved ikke helt, hvad der skete, for jeg hørte ikke så meget om det. Det gjorde nu ikke så meget, for jeg havde ikke lyst til at tage af sted. For det første var det for tidligt, og for det andet synes jeg ikke, at det er en større klub end OB, fortalte Rasmus Falk til Tipsbladet i 2011.
Det ser dog ikke ud til, at Heerenveen har opgivet jagten på hverken Rasmus Falk eller Nicolaj Thomsen, selvom de to spillere altså stadig er i deres respektive danske klubber. Rasmus Falk har kontrakt med OB frem til sommeren 2016. Nicolaj Thomsens aftale i AaB løber frem til udgangen af 2016, men spilleren har tidligere udtalt, at et sommerskifte er en mulighed.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
AGF snubler i guldkampen
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
