Sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard blev tidligere på måneden præsenteret i den hollandske klub Heerenveen, men angriberen kan muligvis få dansk selskab i klubben denne sommer. Heerenveen viser således interesse for flere danske spillere i dette transfervindue.
Tidligere har Heerenveens direktør Hans Vonk bekræftet, at klubben er interesseret i AaB’s Nicolaj Thomsen, og nu viser det sig, at endnu en dansk offensivspiller er på ønskelisten i den hollandske klub. Heerenveen er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger således også interesseret i OB’s Rasmus Falk.
Da OB og AaB spillede 1-1 på Tre-For Park i Odense i 3. runde af Superligaen, var Heerenveens direktør Hans Vonk således personligt til stede på stadion for at se nærmere på både Falk og Thomsen. Særligt Rasmus Falk spillede en god kamp, og han stod også for fynboernes 1-0-scoring undervejs, hvor han altså gjorde sig godt bemærket.
Hans Vonk bekræfter, at han var på stadion, men ønsker ikke at kommentere historien nærmere.
– Jeg var til kampen, men vi kommenterer ikke konkrete spillernavne, for så kunne du også ringe til mig i næste uge og lave samme historie om en anden spiller, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.
Hans Vonk var i samme weekend til kampen mellem Esbjerg fB og FC Nordsjælland i Farum, fordi han var i Danmark for at afslutte Thomas Dalgaard-handlen med Viborg.
Det ligger dog fast, at Heerenveen er interesseret i Nicolaj Thomsen, og Rasmus Falks navn er også varmt i Holland. , der også har været et emne i Superliga-klubberne Brøndby og FC København.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forlanger OB imidlertid en høj pris for Rasmus Falk, hvilket betyder, at offensivspilleren sandsynligvis bliver i den fynske klub i resten af efterårssæsonen.
Rasmus Falk har tidligere været emne i Heerenveen, der allerede var ude efter OB’eren, da han som helt ung var et ombejlet talent.
– Heerenveen ville gerne gøre mere ud af det, men jeg ved ikke helt, hvad der skete, for jeg hørte ikke så meget om det. Det gjorde nu ikke så meget, for jeg havde ikke lyst til at tage af sted. For det første var det for tidligt, og for det andet synes jeg ikke, at det er en større klub end OB, fortalte Rasmus Falk til Tipsbladet i 2011.
Det ser dog ikke ud til, at Heerenveen har opgivet jagten på hverken Rasmus Falk eller Nicolaj Thomsen, selvom de to spillere altså stadig er i deres respektive danske klubber. Rasmus Falk har kontrakt med OB frem til sommeren 2016. Nicolaj Thomsens aftale i AaB løber frem til udgangen af 2016, men spilleren har tidligere udtalt, at et sommerskifte er en mulighed.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Rasmus Højlund har ikke set det før
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
