Sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard blev tidligere på måneden præsenteret i den hollandske klub Heerenveen, men angriberen kan muligvis få dansk selskab i klubben denne sommer. Heerenveen viser således interesse for flere danske spillere i dette transfervindue.
Tidligere har Heerenveens direktør Hans Vonk bekræftet, at klubben er interesseret i AaB’s Nicolaj Thomsen, og nu viser det sig, at endnu en dansk offensivspiller er på ønskelisten i den hollandske klub. Heerenveen er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger således også interesseret i OB’s Rasmus Falk.
Da OB og AaB spillede 1-1 på Tre-For Park i Odense i 3. runde af Superligaen, var Heerenveens direktør Hans Vonk således personligt til stede på stadion for at se nærmere på både Falk og Thomsen. Særligt Rasmus Falk spillede en god kamp, og han stod også for fynboernes 1-0-scoring undervejs, hvor han altså gjorde sig godt bemærket.
Hans Vonk bekræfter, at han var på stadion, men ønsker ikke at kommentere historien nærmere.
– Jeg var til kampen, men vi kommenterer ikke konkrete spillernavne, for så kunne du også ringe til mig i næste uge og lave samme historie om en anden spiller, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.
Hans Vonk var i samme weekend til kampen mellem Esbjerg fB og FC Nordsjælland i Farum, fordi han var i Danmark for at afslutte Thomas Dalgaard-handlen med Viborg.
Det ligger dog fast, at Heerenveen er interesseret i Nicolaj Thomsen, og Rasmus Falks navn er også varmt i Holland. , der også har været et emne i Superliga-klubberne Brøndby og FC København.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forlanger OB imidlertid en høj pris for Rasmus Falk, hvilket betyder, at offensivspilleren sandsynligvis bliver i den fynske klub i resten af efterårssæsonen.
Rasmus Falk har tidligere været emne i Heerenveen, der allerede var ude efter OB’eren, da han som helt ung var et ombejlet talent.
– Heerenveen ville gerne gøre mere ud af det, men jeg ved ikke helt, hvad der skete, for jeg hørte ikke så meget om det. Det gjorde nu ikke så meget, for jeg havde ikke lyst til at tage af sted. For det første var det for tidligt, og for det andet synes jeg ikke, at det er en større klub end OB, fortalte Rasmus Falk til Tipsbladet i 2011.
Det ser dog ikke ud til, at Heerenveen har opgivet jagten på hverken Rasmus Falk eller Nicolaj Thomsen, selvom de to spillere altså stadig er i deres respektive danske klubber. Rasmus Falk har kontrakt med OB frem til sommeren 2016. Nicolaj Thomsens aftale i AaB løber frem til udgangen af 2016, men spilleren har tidligere udtalt, at et sommerskifte er en mulighed.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Klar på chokskifte
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Stor profil glad for Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
