Sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard blev tidligere på måneden præsenteret i den hollandske klub Heerenveen, men angriberen kan muligvis få dansk selskab i klubben denne sommer. Heerenveen viser således interesse for flere danske spillere i dette transfervindue.
Tidligere har Heerenveens direktør Hans Vonk bekræftet, at klubben er interesseret i AaB’s Nicolaj Thomsen, og nu viser det sig, at endnu en dansk offensivspiller er på ønskelisten i den hollandske klub. Heerenveen er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger således også interesseret i OB’s Rasmus Falk.
Da OB og AaB spillede 1-1 på Tre-For Park i Odense i 3. runde af Superligaen, var Heerenveens direktør Hans Vonk således personligt til stede på stadion for at se nærmere på både Falk og Thomsen. Særligt Rasmus Falk spillede en god kamp, og han stod også for fynboernes 1-0-scoring undervejs, hvor han altså gjorde sig godt bemærket.
Hans Vonk bekræfter, at han var på stadion, men ønsker ikke at kommentere historien nærmere.
– Jeg var til kampen, men vi kommenterer ikke konkrete spillernavne, for så kunne du også ringe til mig i næste uge og lave samme historie om en anden spiller, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.
Hans Vonk var i samme weekend til kampen mellem Esbjerg fB og FC Nordsjælland i Farum, fordi han var i Danmark for at afslutte Thomas Dalgaard-handlen med Viborg.
Det ligger dog fast, at Heerenveen er interesseret i Nicolaj Thomsen, og Rasmus Falks navn er også varmt i Holland. , der også har været et emne i Superliga-klubberne Brøndby og FC København.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forlanger OB imidlertid en høj pris for Rasmus Falk, hvilket betyder, at offensivspilleren sandsynligvis bliver i den fynske klub i resten af efterårssæsonen.
Rasmus Falk har tidligere været emne i Heerenveen, der allerede var ude efter OB’eren, da han som helt ung var et ombejlet talent.
– Heerenveen ville gerne gøre mere ud af det, men jeg ved ikke helt, hvad der skete, for jeg hørte ikke så meget om det. Det gjorde nu ikke så meget, for jeg havde ikke lyst til at tage af sted. For det første var det for tidligt, og for det andet synes jeg ikke, at det er en større klub end OB, fortalte Rasmus Falk til Tipsbladet i 2011.
Det ser dog ikke ud til, at Heerenveen har opgivet jagten på hverken Rasmus Falk eller Nicolaj Thomsen, selvom de to spillere altså stadig er i deres respektive danske klubber. Rasmus Falk har kontrakt med OB frem til sommeren 2016. Nicolaj Thomsens aftale i AaB løber frem til udgangen af 2016, men spilleren har tidligere udtalt, at et sommerskifte er en mulighed.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han solgt
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
