Om godt og vel halvanden måned kan Jens Jøsson frit forhandle kontrakt med hvilken som helst klub i verden. Og til sommer kan han forlade Cadiz, uden der skal betales transfer for ham.
Det kan også være, at et klubskifte bliver aktuelt, inden vi når til sommer. Jønsson fortæller, at andre klubber udsender følere.
– Jeg ved også, der er noget nu, men det tager jeg med min agent, før det er noget helt konkret og noget, der har interesse, siger han.
Uanset hvad skal fremtiden afklares inden for de kommende syv-otte måneder. Som Jøsson sagde fra landsholdslejren i går, er det ikke sikkert, han fortsætter i Cadiz, selv om han heller ikke afviser det. For han lever i den grad livet i Spanien.
Jønsson er sådan set åben for det meste. Bare ikke Superligaen.
– Det er slet ikke aktuelt, siger han.
Du kunne ikke for eksempel se dig i FCK eller en af de større klubber?
– Nej, overhovedet ikke.
Hvorfor ikke?
– Det har bare ikke min interesse. Ét er det fodboldmæssige, men primært er det det menneskelige. Jeg er ikke færdig med udlandet, jeg er ikke færdig med at få oplevelser. Jeg ved med mig selv og med min kæreste, at vi skal bo 50 år i Danmark, når karrieren engang er slut, så jeg har ikke travlt med at komme hjem og få ti år mere.
– Som jeg har det nu, skal jeg ikke hjem til Danmark foreløbig, hvis jeg overhovedet skal, siger Jens Jønsson.
Jønsson har tidligere sagt, at han har “en inderlig drøm” om at slutte karrieren i AGF.
Den 28-årige århusianer spillede tre landskampe hen over efteråret 2020 og foråret 2021, men havde ikke været udtaget siden marts. Denne gang er han dog med igen, og det åbner muligheden for, at han også er blandt Kasper Hjulmands udvalgte, når VM-truppen skal udtages om et år.
Direkte adspurgt, om han overvejer at skifte til en mere eksponeret klub end Cadiz for at forbedre sine chancer for at blive udtaget, svarer Jens Jønsson:
– Hvis VM skulle være mere aktuelt, kunne det godt være, det var noget, man skulle se på, men det er selvfølgelig også en samtale, jeg måske skal have med landstræneren. Lige nu fokuserer jeg bare på at gøre mit job i Cadiz. Det er det, der går forud for, at jeg er med her. Men det kan da godt være, det er noget, der skal ses på.
Jønsson har spillet i Cadiz siden sommeren 2020.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
