Gerad Pique gik i den seneste uge med til at få sin lønseddel reduceret kraftigt for at få løn-puslespillet til at gå op i Barcelona.
Det har længe været kendt, at klubben ikke ville kunne registrere nye spillere, så længe det samlede lønniveau lå for højt.
Også Jordi Alba er gået med til at få mindre i løn for at spille i Barcelona, men det er ikke den historie som spanierne er blevet fortalt i den spanske presse.
Her har nogen forstået det sådan, at Alba ikke har været villig til at gå ned i løn, og at det sågar i sidste ende har betydet, at klubben har måtte lade Messi gå. Derfor modtog Alba enkelte buhråb fra publikum i søndagens kamp mod Real Sociedad
Men det er løgn og latin ifølge venstrebacken.
– Ingen fra klubben kontaktede mig før EM, det er løgn. Da klubben tog kontakt til mig, var jeg villig (til at gå ned i løn, red). Jeg er fra byen, og at der bliver stillet spørgsmålstegn til mit engagement for klubben gør ondt, siger Jordi Alba til spanske Marca.
Han forklarer derudover, at det blot var et spørgsmål om timing, der betød, Pique var den første til at få sin lønseddel reduceret. Alle fire i anførerrækken er nemlig klar til at hjælpe klubben økonomisk. Sergio Busquets er udnævnt til ny anfører i klubben, mens at Pique, Alba og Sergi Roberto alle er viceanførere.
Jordi Alba vil også gerne have rygtet om, at han skulle have været skyld i Messis exit manet til jorden.
– Udover at være verdens bedste, var Leo den, som forstod mig allerbedst. Så forestil jer, hvad jeg ikke ville have gjort for at få ham til at blive.
– Det er ikke sandt at Messi forlod os på grund af vores løn. Messi-situationen var en anden end vores, siger Jordi Alba.
Barcelona lagde godt ud i første kamp mod Sociedad, som klubben vandt 4-1. To af målene blev scoret af danske Martin Braithwaite, som også blev kåret til kampens spiller.

TransferLIVE: AC Milan tæt på stor handel

Pointdeling i Nordfrankrig

Ny Brøndby-stjerne i svime

FCK var ude efter ham – han brændte banen af

Klapper i om Jonas Wind-besøg

De er lysår bagefter

Kæmpe kovending

Han har fejet benene væk under Bo Henriksen

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Kæmpeklub forhører sig om Conrad Harder

Superliga-klub vil hente Brøndby-keeper

– Det er uacceptabelt, Malmö!

FC København kæmper mod uret

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Følelsesladet Vallys: ‘Jeg råbte bare’

FCM leder efter Oliver Sørensen-erstatning

Kæmpe optur for Oliver Provstgaard

Påvirket af Brøndby-ydmygelse

Ikke sket i 5 år

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Superliga-klubber skal holde øje med ham

Afsløring: Armin Gigovic rykker klub i stor handel

Mads Bidstrup smigret over interesse: Vi får at se

‘Virkelig klog’ FC København-lejesvend roses

Rekordtransfer i dansk klub: ‘En suveræn historie’

Fredericia skaber mirakel i Herning

Træls start for Kvistgaarden

Spydig kommentar om Ronaldo

Drømmen levede – endte som et mareridt for Wrexham

Liverpool bekræfter stor transfer

Morten Bruun tvivler på Brøndby-angriber

OB – Randers FC

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Overgår Højlund – ny Man Utd-stjerne får kongeløn

Wow – Thomasberg bænker stor profil

Højlund insisterer trods signal fra United

Rune fik bolden i madkassen og rejste sig

Brøndby IF – Vejle Boldklub

Christian Eriksen spottet i Ådalen

Boykot og hurtige mål: Brøndby slår Vejle

Stemningsboykot i Brøndby

LIVE: Brøndby slår Vejle i hektisk kamp

FC København-lejren forstår absolut ingenting

‘Det bliver jeg sgu lidt rørt over’

Crystal Palace nedlægger Liverpool i vild finale

Adamsen blev hattrick-helt for Silkeborg

Endelig vinder AaB

Birk ændrer flere steder efter ydmygelse

Silkeborg IF – FC Nordsjælland

Brøndby forlænger med Vallys

FC Midtjylland – FC Fredericia

Oliver Sørensen tæt på FC Midtjylland-exit

Brøndby-profil er fortsat ude

Mål fra begge hold på Wembley

Forventer disse klubber byder på Donnarumma