Diego Simeone indikerer særlig Diego Costa-aftale

Diego Simeone slår fast, at Atletico Madrid ikke vil blive ramt af Diego Costas exit.



Diego Costa har tirsdag fået ophævet sin kontrakt med Atletico Madrid med omgående virkning, efter at han selv har haft et erklæret ønske om det.

Nu skal han derfor finde en ny klub, men noget tyder på, at det ikke bliver i Spanien. Flere spanske medier – heriblandt El Mundo og Cadena Cope – har således skrevet, at Diego Costa kan se frem til en bøde på over 100 millioner kroner, hvis han skifter til enten Real Madrid, FC Barcelona eller Sevilla.

Det er ikke bekræftet, men Diego Simeone har ifølge Goal indikeret, at man har fundet en løsning, som ikke kommer til at ramme Atletico Madrid.

– Klubben har været i stand til at hjælpe ham, uden at vi selv bliver ramt, og det skaber ro i sindet, siger cheftræneren og tilføjer:

– Han har også behovet for at finde nye udfordringer, fordi han har det godt og er stærk, og jeg kan ikke forestille mig et andet scenarie, end at han fortsætter med at gøre gode ting, fordi han er en fighter.

– Vi vil takke ham, som med alle de mennesker, der har givet os deres hjerter, og Diego har været et af dem set fra både et sportsligt og menneskeligt synspunkt. Jeg håber, at han finder den bedste løsning, og at vi kan kramme hinanden, når vi mødes igen, da vi ikke har set hinanden i et par dage, fordi han ikke er kommet til træning, mens der er blevet forhandlet.

Diego Costa, 32 år, har spillet i Atletico Madrid ad to omgange – først fra 2007 til 2014 og så igen fra 2018 til nu. Han har scoret 83 mål på 215 kampe for klubben.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Superligaen dropper det

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: FC København jagter Michael Parker

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

De 10 største stjerner, der misser VM

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?