Avis: Så meget gav de Braithwaite for at smutte

Ifølge Ekstra Bladet orkestrerede Barcelonas ledelse en slags smædekampagne rettet mod Martin Braithwaite i løbet af sommerens transfervindue.



Der var tale om et drømmeskifte, da Martin Braithwaite rykkede til Barcelona, men i danskerens sidste tid i storklubben endte han med at blive frosset ude. 

Og ifølge Ekstra Bladet blev den danske landsholdsangriber tilmed udsat for ‘en form for smædekampagne’ af Barcelonas egen ledelse, der på usandfærdig vis valgte at portrættere Braithwaite som ‘en grådig milliardær’. Sådan lyder det fra spanske kilder, som Ekstra Bladet har været i kontakt med. 

I løbet af sommeren var der rygter om, at Martin Braithwaite krævede voldsomme summer for at forlade Barcelona – avisen Sport skrev eksempelvis, at Braithwaite krævede sin resterende løn, svarende til 37 millioner kroner – men ifølge Ekstra Bladet fik den tidligere Esbjerg-spiller et langt mere beskedent beløb med ud ad døren. 

– Længe så det ud til, at forhandlingerne var gået i hårdknude. Men i september på transfervinduets sidste dag valgte den tidligere Esbjerg-spids at skifte til lokalrivalerne fra Espanyol. Kontrakten med Barça var revet over. Braithwaite modtog angiveligt 400.000 euro – knap tre millioner danske kroner – for at smutte, skriver Ekstra Bladet således. 

Efter skiftet til Espanyol har Martin Braithwaite scoret tre mål i ni La Liga-kampe. Den tidligere Barcelona-spiller sad tirsdag på bænken i hele kampen, da Danmark indledte VM i Qatar med 0-0 mod Tunesien. I aften kan Braithwaite dog være i startopstillingen mod Frankrig – det kan du læse om HER.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’