Der var tale om et drømmeskifte, da Martin Braithwaite rykkede til Barcelona, men i danskerens sidste tid i storklubben endte han med at blive frosset ude.
Og ifølge Ekstra Bladet blev den danske landsholdsangriber tilmed udsat for ‘en form for smædekampagne’ af Barcelonas egen ledelse, der på usandfærdig vis valgte at portrættere Braithwaite som ‘en grådig milliardær’. Sådan lyder det fra spanske kilder, som Ekstra Bladet har været i kontakt med.
I løbet af sommeren var der rygter om, at Martin Braithwaite krævede voldsomme summer for at forlade Barcelona – avisen Sport skrev eksempelvis, at Braithwaite krævede sin resterende løn, svarende til 37 millioner kroner – men ifølge Ekstra Bladet fik den tidligere Esbjerg-spiller et langt mere beskedent beløb med ud ad døren.
– Længe så det ud til, at forhandlingerne var gået i hårdknude. Men i september på transfervinduets sidste dag valgte den tidligere Esbjerg-spids at skifte til lokalrivalerne fra Espanyol. Kontrakten med Barça var revet over. Braithwaite modtog angiveligt 400.000 euro – knap tre millioner danske kroner – for at smutte, skriver Ekstra Bladet således.
Efter skiftet til Espanyol har Martin Braithwaite scoret tre mål i ni La Liga-kampe. Den tidligere Barcelona-spiller sad tirsdag på bænken i hele kampen, da Danmark indledte VM i Qatar med 0-0 mod Tunesien. I aften kan Braithwaite dog være i startopstillingen mod Frankrig – det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT
