Avis: Så meget gav de Braithwaite for at smutte

Ifølge Ekstra Bladet orkestrerede Barcelonas ledelse en slags smædekampagne rettet mod Martin Braithwaite i løbet af sommerens transfervindue.



Der var tale om et drømmeskifte, da Martin Braithwaite rykkede til Barcelona, men i danskerens sidste tid i storklubben endte han med at blive frosset ude. 

Og ifølge Ekstra Bladet blev den danske landsholdsangriber tilmed udsat for ‘en form for smædekampagne’ af Barcelonas egen ledelse, der på usandfærdig vis valgte at portrættere Braithwaite som ‘en grådig milliardær’. Sådan lyder det fra spanske kilder, som Ekstra Bladet har været i kontakt med. 

I løbet af sommeren var der rygter om, at Martin Braithwaite krævede voldsomme summer for at forlade Barcelona – avisen Sport skrev eksempelvis, at Braithwaite krævede sin resterende løn, svarende til 37 millioner kroner – men ifølge Ekstra Bladet fik den tidligere Esbjerg-spiller et langt mere beskedent beløb med ud ad døren. 

– Længe så det ud til, at forhandlingerne var gået i hårdknude. Men i september på transfervinduets sidste dag valgte den tidligere Esbjerg-spids at skifte til lokalrivalerne fra Espanyol. Kontrakten med Barça var revet over. Braithwaite modtog angiveligt 400.000 euro – knap tre millioner danske kroner – for at smutte, skriver Ekstra Bladet således. 

Efter skiftet til Espanyol har Martin Braithwaite scoret tre mål i ni La Liga-kampe. Den tidligere Barcelona-spiller sad tirsdag på bænken i hele kampen, da Danmark indledte VM i Qatar med 0-0 mod Tunesien. I aften kan Braithwaite dog være i startopstillingen mod Frankrig – det kan du læse om HER.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Donald Trump bekræfter

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spændende transfermelding om Maxsø

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Messi sætter ord på vildt drama

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset