Der var tale om et drømmeskifte, da Martin Braithwaite rykkede til Barcelona, men i danskerens sidste tid i storklubben endte han med at blive frosset ude.
Og ifølge Ekstra Bladet blev den danske landsholdsangriber tilmed udsat for ‘en form for smædekampagne’ af Barcelonas egen ledelse, der på usandfærdig vis valgte at portrættere Braithwaite som ‘en grådig milliardær’. Sådan lyder det fra spanske kilder, som Ekstra Bladet har været i kontakt med.
I løbet af sommeren var der rygter om, at Martin Braithwaite krævede voldsomme summer for at forlade Barcelona – avisen Sport skrev eksempelvis, at Braithwaite krævede sin resterende løn, svarende til 37 millioner kroner – men ifølge Ekstra Bladet fik den tidligere Esbjerg-spiller et langt mere beskedent beløb med ud ad døren.
– Længe så det ud til, at forhandlingerne var gået i hårdknude. Men i september på transfervinduets sidste dag valgte den tidligere Esbjerg-spids at skifte til lokalrivalerne fra Espanyol. Kontrakten med Barça var revet over. Braithwaite modtog angiveligt 400.000 euro – knap tre millioner danske kroner – for at smutte, skriver Ekstra Bladet således.
Efter skiftet til Espanyol har Martin Braithwaite scoret tre mål i ni La Liga-kampe. Den tidligere Barcelona-spiller sad tirsdag på bænken i hele kampen, da Danmark indledte VM i Qatar med 0-0 mod Tunesien. I aften kan Braithwaite dog være i startopstillingen mod Frankrig – det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
