Efter en elendig indsats var FC Barcelona godt på vej mod en gigantisk skuffelse, da klubben lørdag mødte Celta Vigo i La Liga.
Men tre scoringer på otte minutter i slutningen af kampen sørgede for, at storklubben slap fra hjemmekampen med en 3-2-sejr.
Robert Lewandowski scorede de to mål, der sørgede for, at Barcelona kom på 2-2. João Cancelo, der havde spillet forfærdeligt, afgjorde dysten.
Barcelona har på det seneste spillet fortryllende fodbold og smadret Real Betis og Royal Antwerp med 5-0, men lørdagens indsats var en anden sag.
De spanske mestre, der havde Andreas Christensen i startopstillingen, diskede op med en kønsløs og slap indsats, og Celta Vigo ventede klogt på kontramuligheder.
Det gav pote efter 19 minutter, da gæsterne holdt presset på Barcelona efter et hjørnespark, og til sidst kom Jørgen Strand Larsen helt fri i den ene side.
Nordmanden drejede klogt bolden rundt om Marc-André ter Stegen i Barcelona-målet og bragte Celta Vigo i front.
Derefter fulgte en kavalkade af farlige kontraangreb fra gæsterne. Oriol Romeu blokerede i sidste sekund efter 27 minutter, og Luca de la Torre formøblede en gigantisk chance, da han efter 41 minutter sparkede over mål.
I anden halvleg så det ud til, at det var afgjort, da Iago Aspas med en genial dybdeaflevering sørgede for, at Anastasios Douvikas kunne sparke Celta Vigo på 2-0.
Men efter 81 minutter begyndte otte mareridtsminutter for gæsterne. João Félix tippede bolden ind i feltet til Robert Lewandowski, der tippede den i mål via undersiden af overliggeren.
Fire minutter senere var polakken på pletten efter et cutback fra João Cancelo. Samme Cancelo fuldendte comebacket efter 89 minutter, da han sendte et veldrejet indlæg fra Gavi i nettet.
Barcelona har nu samlet 16 point sammen på seks kampe. Klubben fører derfor La Liga side om side med overraskelsen Girona. Real Madrid har maksimumpoint efter fem kampe og kan overtage førstepladsen søndag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER