Efter syv ligasejre i streg kom FC Barcelona lørdag ned på jorden.
2-4 tabte det spanske førerhold i Pamplona, hvor Osasuna perfekt eksekverede en taktik baseret på en solid defensiv og knivskarpe kontrastød.
Opgøret var Barcelonas femte på 14 dage, og med et opgør mod Young Boys i Champions League forude roterede cheftræner Hans Flick markant i sin opstilling. Og det satte sit præg på en meget blodfattig præstation i især første halvleg.
Barcelona er trods nederlaget også tophold i La Liga efter denne runde. Men ærkerivalen Real Madrid kan med sejr i derbyet mod Atlético Madrid søndag spillede sig inden for ét points afstand.
Osasuna gav i første halvleg en lektion i eminent kontraspil.
Barcelona, som fortsat må undvære skadede Andreas Christensen, havde således bolden klart mest, men værterne var bedst til udnytte deres muligheder.
Efter 18 minutter slog Osasuna kontra efter et boldtab på midten af banen, og kantspilleren Bryan Zaragoza smed kuglen i feltet, hvor kroatiske Ante Budimir steg til vejrs og pandede den i nettet til 1-0.
Ti minutter senere var den gal igen efter et boldtab på midten.
Zaragoza blev sendt af sted i dybden og udklasserede med en fiks detalje Inaki Pena, der er vikar for den nyligt langtidsskadede Marc-André ter Stegen, og trillede bolden i det tomme net til 2-0.
Barcelona havde store problemer med at nedbryde hjemmeholdets kompakte defensiv, men efter 53 minutter lykkedes det alligevel efter stor hjælp fra Osasuna-keeper Sergio Herrera.
Først smed han bolden ud i fødderne på venstreback Gerard Martin, og efterfølgende fumlede han gevaldigt og lod Pau Victors svage afslutning passere sig.
Hansi Flick smed efterfølgende profilerne Lamine Yamal og Raphinha i aktion fra bænken, og det så i en periode ud til at vippe kampen over i Barcelonas favør.
Men Sergio Herrera revancherede sig med flere gode redninger, og efter 71 minutter både skaffede og omsatte Budimir et straffespark til 3-1.
Målet tog brodden af Barcelonas pres, og efter 85 minutter faldt det helt sammen for catalonierne. Abel Bretones brød en truende kontra og tæskede uden for feltet bolden ind bag Inaki Pena.
Lamine Yamal understregede med en flot reducering efter 89 minutter, at han trods sine blot 17 år allerede tilhører verdenseliten. Men det var for lidt og for sent for Barcelona.
Sejren var Osasunas første over Barcelona på hjemmebane siden februar 2012.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
MEDIE