Real Madrid-stjerne bekræfter grim skade

Det er korsbåndet, som er ødelagt, bekræfter Real Madrids landsholdsback Dani Carvajal efter sin skade lørdag.



Det var åbenlyst med det samme, at Dani Carvajal var i store smerter, da den spanske landsholdsback gik i jorden i overtiden af Real Madrids 2-0-sejr lørdag aften over Villarreal af La Liga.

I slowmotion kunne man se, hvordan han overstrakte sit knæ i en duel, og Carvajal bekræfter selv bulletinerne om, at det er en alvorlig knæskade.

– Det er bekræftet, at det er en alvorlig korsbåndsskade. Jeg skal opereres og vil være væk fra banen i nogle måneder, skriver den 32-årige back på sin Instagram-profil.

Beskeden er ledsaget af en selfie, som Carvajal har taget fra ambulancen på vej til hospitalet, da smerterne tilsyneladende var kommet under kontrol.

– Jeg glæder mig til at kunne påbegynde genoptræningen, og jeg vil komme tilbage som et vildt dyr. Mange tak for jeres beskeder, jeg føler mig meget elsket, skriver Carvajal.

Højrebacken har været fast inventar i Real Madrids bagkæde i omkring et årti. Han scorede åbningsmålet i Champions League-finalen mod Borussia Dortmund i seneste sæson og var med til at vinde EM med Spanien i sommer.

I denne sæson er det indtil videre blevet til 11 kampe for mesterholdet. Her er det blevet til et enkelt mål og en målgivende aflevering.

Real Madrid har efterfølgende på sin hjemmeside bekræftet, at der er tale om det forreste korsbånd i knæet, som er revet over.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa