Den tidligere landsholdsspiller Jesper Grønkjær er imponeret over, hvordan Martin Braithwaite efter flere måneder som reserve i FC Barcelona var i stand til at gribe chancen og score to mål, da den 29-årige angriber startede inde i Barcelonas 4-0-sejr over Dynamo Kiev tirsdag aften.
Det siger Grønkjær, der er Champions League-ekspert for rettighedshaveren Nordic Entertainment Group.
Han forventer dog ikke, at Braithwaite som følge af målene pludselig skal til at starte inde meget oftere, men nu er der basis for, at han kan få flere og længere indhop.
Læs også:Barca-træner nedtoner stjernes bænkplads
– Det er kæmpe stort, at vi har en dansker, der bliver dobbelt målscorer i Champions League. Vi skal langt tilbage for, at det senest er sket. Det vigtigste er, at han fik gjort opmærksom på sig selv, for han er under hård konkurrence.
– Vi skal ikke bilde os ind, at han er i spil til at starte inde, men det her er måden at vise sig frem på, og nu skal han nok få minutterne. Han modbeviser sine kritikere. Han er klar over sin rolle, og han ved godt, at han ikke kommer foran Messi, Griezmann, Coutinho, Dembélé og Ansu Fati, siger Jesper Grønkjær på TV3+.
Samtidig påpeger eksperten, at Braithwaite formentlig også var klar over, at han primært ville blive reserve, da han skiftede til Barcelona.
Læs også:Martin Braithwaite jubler: Det føles vidunderligt
– Jeg havde vitterligt ikke set ham ende i Barcelona, men hvorfor pokker skulle han ikke tage imod tilbuddet om at spille for en af de bedste klubber i verden i en fantastisk by, selv om han skal kæmpe hårdere for at spille end i Leganes, siger Jesper Grønkjær.
En anden tidligere landsholdsspiller, Preben Elkjær, er også begejstret for Braithwaites præstation mod Dynamo Kiev. Foruden målene fremtvang Braithwaite et straffespark og lagde op til et mål.
– Der er mange dygtige spillere foran ham, men han gør sig altid umage, når han får chancen. Han bringer noget, når han kommer ind, og han er en spiller, som knokler for holdet. Det er ikke op til ham at sætte holdet, han skal bare præstere, når han får muligheden, og det gjorde han.
– Hvis jeg skal være ærlig, så tror jeg ikke, at det ændrer noget i forhold til at få en startposition. Men en mand, der scorer mål, kan man aldrig helt overse, så han vil være en option for træneren, når det ikke kører for holdet. Der er han rykket længere frem, for to mål på udebane i Champions League rykker altså ved noget, siger Elkjær på TV3+.
Læs også:Braithwaite blev dobbelt målscorer: Jeg har været tålmodig
Læs også:Dobbelt op: Braithwaite blev den store helt for Barcelona
Læs også:Lionel Messi og Frenkie de Jong ude af tirsdagens Champions League
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
