Det er omtrent et år siden, at Joan Laporta indledte sin anden periode som klubpræsident for FC Barcelona, og den catalanske klubs øverste leder har nu gjort status over det seneste år, som har været ganske hektisk.
Stjerner som Lionel Messi og Antoine Griezmann blev således afskibet i sommer, mens Ronald Koeman i efteråret blev fyret og erstattet med Xavi Hernández, som har fået en stærk start på Camp Nou. Ifølge Laporta er der dog ingen tvivl om, at Messis exit har været sværest at sluge.
– Når jeg gør status, så er det den mest triste beslutning af alle. En beslutning, jeg aldrig ville have ønsket at tage. Men jeg fortryder den heller ikke, for jeg ønskede at sætte klubben over alt andet, selv over trænere og over den bedste spiller i historien. Vi var nødt til at gøre det. For den situation, vi overtog, var, som den var, lyder det således, ifølge Voetbal Primeur, fra Laporta til Barça TV.
– Man kunne få tanken, at der ikke var nogen fremtid efter sådan noget, men dem, der elsker Barcelona, ved at klubben fortsætter. Med de rette beslutninger kan vi gå i den rigtige retning.
Andreas Christensen forventes at rykke til FC Barcelona, der også meldes interesseret i spillere som Cesar Azpilicueta, Franck Kessié og Noussair Mazraoui. Og ifølge Joan Laporta er der ingen grund til at være pessimistisk om fremtiden.
– Vi er i gang med at bygge et hold, som jeg håber vil få succes. Det er ambitionen: At opbygge et hold, der kan vare ved i årevis, som kan spille godt, score mange mål og vinde mange trofæer. Et hold, som kan gøre folk glade, lyder det således fra Joan Laporta.
Transferjournalisten Fabrizio Romano har tirsdag skrevet på Twitter, at der nu ‘ingen tvivl’ er om, at Andreas Christensen skifter til FC Barcelona til sommer.
Andreas Christensen has made his choice and he will play for Barcelona, there’s no doubt. Contract until June 2027. Matter of time. 🔵🔴 #FCB
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) March 8, 2022
Meeting ongoing to complete the verbal agreement on final details between player side and Barça. Here we go soon. pic.twitter.com/iP3xRwSdof
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
MEDIE
