Endrick scorer i sikker Real Madrid-sejr

De tre point kom i hus mod Valladolid, men Real Madrid har stadig et pænt stykke til topniveauet.



Real Madrid fulgte søndag den ujævne La Liga-premiere med 1-1 på Mallorca op med endnu en lunken præstation.

Denne gang rakte det dog til sejr. Uden at imponere blev oprykkeren Valladolid slået 3-0 på Bernabeu.

Den halvsløje indsats blev overskygget af, at 18-årige Endrick blev skiftet ind til debut og scorede i tillægstiden.

Gæsterne var kommet til Madrid med et kompakt hold, der dygtigt lavede rummene tæt på eget felt så små, at Real Madrid havde svært ved at kombinere sig igennem.

I kortere perioder viste Valladolid også, at man er et udmærket hold med bolden ved fødderne. Men fokus var afgjort på at forsvare sig.

Taktikken lykkedes glimrende i første halvleg. Real Madrid spillede for langsomt til at dirke gæsterne op, og det gav 45 lidet underholdende minutter.

Det var tydeligt, at stjernetrioen med Kylian Mbappé, Vinicius Junior og Rodrygo endnu ikke er helt i sync. For ofte lå de for tæt på hinanden og gjorde det let for gæsterne at lukke den på papiret skræmmende offensiv ned.

Der skulle dog bare et enkelt mål til at tvinge Valladolid mere frem. Det sørgede Federico Valverde for kort inde i anden halvleg.

Han trykkede tordenfoden af på et frispark, og med en lille afretning fra muren bragede den ind nede i det lange hjørne. Dermed var gæsternes træner Paulo Pezzolano tvunget til at løsne de taktiske bånd en smule.

De farlige aktioner blev flere i og omkring Valladolids felt, men hjemmeholdet var sjældent uskarpt og formøblede flere udmærkede muligheder.

Mbappé fik et par gode chancer, men den franske stjerne mangler stadig at få indstillet sit spanske sigtekorn. Han er stadig kun noteret for målet i den europæiske Super Cup mod Atalanta.

Skarp var til gengæld indskiftede Brahim Díaz. To minutter før tid blev han spillet alene igennem og chippede elegant bolden i kassen.

Kort forinden var den meget omtalte brasilianer Endrick skiftet ind til sin debut. Inklusive tillægstiden blev det til omkring ti minutter i debuten. Og mere skulle han ikke bruge for at imponere.

Kort før tid tog han et skarpt træk ind i feltet og klappede bolden ind ved nærmeste stolperod med sit ellers kolde højreben.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

De danske kvinder tager førstepladsen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Højlund står til at slå personlige rekorder

– Der får David at vide, at han er fyret

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rasmus Højlund i massiv modvind

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Mourinho tog røven på Zeca

Mexico kommer med markant melding om VM

Tottenhams nedtur fortsætter

‘Tottenham er i overhængende fare’

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre