Endrick scorer i sikker Real Madrid-sejr

De tre point kom i hus mod Valladolid, men Real Madrid har stadig et pænt stykke til topniveauet.



Real Madrid fulgte søndag den ujævne La Liga-premiere med 1-1 på Mallorca op med endnu en lunken præstation.

Denne gang rakte det dog til sejr. Uden at imponere blev oprykkeren Valladolid slået 3-0 på Bernabeu.

Den halvsløje indsats blev overskygget af, at 18-årige Endrick blev skiftet ind til debut og scorede i tillægstiden.

Gæsterne var kommet til Madrid med et kompakt hold, der dygtigt lavede rummene tæt på eget felt så små, at Real Madrid havde svært ved at kombinere sig igennem.

I kortere perioder viste Valladolid også, at man er et udmærket hold med bolden ved fødderne. Men fokus var afgjort på at forsvare sig.

Taktikken lykkedes glimrende i første halvleg. Real Madrid spillede for langsomt til at dirke gæsterne op, og det gav 45 lidet underholdende minutter.

Det var tydeligt, at stjernetrioen med Kylian Mbappé, Vinicius Junior og Rodrygo endnu ikke er helt i sync. For ofte lå de for tæt på hinanden og gjorde det let for gæsterne at lukke den på papiret skræmmende offensiv ned.

Der skulle dog bare et enkelt mål til at tvinge Valladolid mere frem. Det sørgede Federico Valverde for kort inde i anden halvleg.

Han trykkede tordenfoden af på et frispark, og med en lille afretning fra muren bragede den ind nede i det lange hjørne. Dermed var gæsternes træner Paulo Pezzolano tvunget til at løsne de taktiske bånd en smule.

De farlige aktioner blev flere i og omkring Valladolids felt, men hjemmeholdet var sjældent uskarpt og formøblede flere udmærkede muligheder.

Mbappé fik et par gode chancer, men den franske stjerne mangler stadig at få indstillet sit spanske sigtekorn. Han er stadig kun noteret for målet i den europæiske Super Cup mod Atalanta.

Skarp var til gengæld indskiftede Brahim Díaz. To minutter før tid blev han spillet alene igennem og chippede elegant bolden i kassen.

Kort forinden var den meget omtalte brasilianer Endrick skiftet ind til sin debut. Inklusive tillægstiden blev det til omkring ti minutter i debuten. Og mere skulle han ikke bruge for at imponere.

Kort før tid tog han et skarpt træk ind i feltet og klappede bolden ind ved nærmeste stolperod med sit ellers kolde højreben.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Viborg FF – Brøndby IF

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Præsenterer Thomas Franks afløser

For første gang siden 1999!

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London