Hansi Flick misser El Clásico

Ronald Araújo blev i tillægstiden helten for Barcelona, der vandt med 2-1 over Girona i La Liga.



Indtil dybt inde i dommerens tillægstid så det ud til, at FC Barcelona for anden La Liga-kamp i træk skulle gå fra banen uden sejr, men så dukkede Ronald Araújo op.

Den indskiftede midtstopper kom forrest på et flad indlæg og skaffede Barcelona en 2-1-sejr på hjemmebane over Girona. Dermed rejste Barcelona sig fra 1-4-blamagen mod Sevilla inden landskamppausen.

Med sejren overtager catalonierne midlertidigt duksepladsen i La Liga fra Real Madrid, som dog kan vinde den tilbage søndag, når hovedstadsklubben skal på en kort udebanetur til Madrid-forstaden Getafe.

I næste spillerunde støder de to storklubber så sammen i El Clasico. Det bliver uden Barcelona-træner Hansi Flick. Den tyske træner brokkede sig lige inden sejrsmålet lørdag til et rødt kort og har derfor karantæne i det store topbrag.

Det så lørdag ikke ud til, at Barcelona skulle ende med at blive presset til det yderste, da Pedri efter et lille kvarter sørgede for en perfekt start på kampen.

Kreatøren modtog bolden i feltet, inden han driblede på tværs og med en kælen inderside sendte bolden i kassen helt nede ved den ene stolperod.

Belgisk legende kom på tavlen

Syv minutter senere bragte midtbaneveteranen Axel Witsel balance i regnskabet, da han lignede en mand, der var noget yngre end de 36 år, som hans pas ellers fortæller.

Bolden endte hos belgieren efter et hjørnespark, og på akrobatisk manér saksesparkede han bolden i mål.

Og få minutter senere var det ved at gå helt galt for Barcelona, men stolpen reddede værterne på en Girona-friløber.

Træværket var noget udsat i en underholdende første halvleg i begge ender af banen. Efter en halv time bankede Marcus Rashford et frispark på undersiden af Girona-overliggeren.

Trods et stort overtag havde Barcelona svært ved at omsætte de store chancer til scoring, og derfor kiggede træner Hansi Flick efter en time skandinavisk vej.

Andreas Christensen og svenske Roony Bardghji blev sendt på banen, men det var ikke det træk fra Flick, som viste sig som afgørende.

Det var da han mod slut sendte den normale stopper Ronald Araújo ind på toppen, og det viste sig som en kløgtig indskiftning. I kampens tredje tillægsminut var der gevinst.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme




LIVE

Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Denis Vavro ude i kulden

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’



LIVE

TransferLIVE: Klar med stort bud på dansker

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Griner af FC Barcelonas bud

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Sønderjyske-kaptajn jubler

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Melder Harder færdig i Leipzig

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Engelsk klub afviser AGF

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

Randers FC – Lyngby BK