Helt vildt: Jønssons Cadiz blev de store mod Braithwaite og Barcelona

FC Barcelona og Martin Braithwaite tabte lørdag 1-2 til Cádiz, der havde danske Jens Jønsson med fra start.



Den catalanske storklub FC Barcelona løb lørdag aften ind i en ny skuffelse, da holdet var på besøg hos oprykkerne fra Cádiz.

Mandskabet blev således besejret med 1-2, og dermed ligger Barcelona på en skuffende syvendeplads i La Liga med 14 point for 10 kampe.

Cádiz ligger på femtepladsen med 18 point for 12 kampe.

To danskere var på banen fra kampens start. Hos hjemmeholdet var Jens Jønsson igen at finde på midtbanen, mens formstærke Martin Braithwaite var valgt som spidsangriber hos Barcelona.

Kampen begyndte på den bedst tænkelige måde for Jønsson og co.

Et hjørnespark blev forlænget og endte hos Barcelona-forsvareren Óscar Mingueza, der var uheldig at rette bolden mod eget mål. Cádiz-angriber Álvaro Giménez hjalp bolden det sidste stykke over stregen til 1-0.

Efter godt et kvarters spil var Martin Braithwaite tæt på at udligne.

Danskeren blev sendt afsted i dybden og fik løbet sig godt fri af Cádiz-forsvarerne. Han fik også afsluttet med kvalitet, men en flot fodparade fra Jeremias Ledesma forhindrede 1-1-scoringen.

På Cádiz’ defensive midtbane skulle Jens Jønsson forsøge at dæmme op for Barcelona-profiler som Lionel Messi og Antoine Griezmann.

Danskeren var ude med riven et par gange i første halvleg, hvor han fik nedlagt netop de to i udkanten af Cádiz-feltet. Barcelona fik dog ikke udnyttet mulighederne til at få udlignet det tidlige føringsmål.

Efter pausen fortsatte et tungt Barcelona-pres ned mod hjemmeholdets mål.

Cádiz’ defensiv holdt stand i knap et kvarter, inden det lykkedes gæsterne at komme på tavlen. Det var et fladt indlæg fra venstre side, der endte med at blive skubbet i mål Cádiz’ forsvarsspiller Pedro Alcala.

Det så dermed ud til, at Barcelona i den sidste halve time skulle jagte sejrsmålet. I stedet var det dog Cádiz, der blot få minutter senere igen bragte sig foran. Denne gang ved den rutinerede angriber Álvaro Negredo.

Han opsnappede bolden efter en fejl af Barcelona-målmand Marc-André ter Stegen og kunne dermed på ny sende Cádiz på vej mod overraskelsen.

Jens Jønsson blev skiftet ud efter knap 80 minutters spil, og han kunne fra bænken se sine holdkammerater køre den flotte sejr i hus.

Martin Braithwaite endte med at spille fuld tid, men kunne altså ikke udbygge sin flotte stime på fire mål i tre kampe.

Tidligere lørdag rykkede Atlético Madrid op på førstepladsen i La Liga, da holdet tog sin syvende ligasejr i træk.

Det gik ud over Real Valladolid, der i Madrid blev besejret med 2-0.

/ritzau/





TransferLIVE: Her er prisen på Jordan Larsson




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

City med vildt rekordbud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’