Kæmpe drama – nægter at skrive under

FC Barcelona har flået anførerbindet midlertidigt af Marc-André ter Stegen.



En manglende underskrift har nu fået konsekvenser for FC Barcelonas anfører Marc-André ter Stegen.

Den tyske målmand er blevet opereret, men han nægter at underskrive nogle papirer, så FC Barcelona kan indberette den medicinske rapport til La Liga, således at klubben ville kunne spare en masse penge.

Det skriver flere medier herunder Marca. Og det har betydet, at klubben har åbnet en disciplinærsag.

– Der er åbnet en disciplinærsag mod Marc-André ter Stegen, og indtil sagen er løst, har klubben i samarbejde med sportsdirektøren og den tekniske stab besluttet at fratage ham anførerbindet midlertidigt, lyder det i en udtalelse fra klubben.

Hele balladen med den tyske målmand startede, da den spanske storklub sidste måned hentede den 24-årige målvogter Joan Garcia fra Espanyol.

Noget, der formentlig betød et salg af ter Stegen, der dog har været igennem flere operationer efter en knæskade, han fik sidste sæson.

Det har betydet, at han ikke har skiftet klub i dette transfervindue, og derfor har FC Barcelona valgt at gå alternative veje.

Der er umiddelbart ikke god stemning mellem FC Barcelona og Marc-André ter Stegen (Foto:© Gerard Franco/DAX via ZUMA Wire)

For mens tyskeren umiddelbart ikke ønsker at skifte væk, vil den spanske storklub gerne spare hans løn.

Noget, der kunne lade sig gøre, hvis hans pause i kølvandet på operationerne ville blive kategoriseret som længerevarende – på fire måneder eller derover.

Det ville betyde, at den spanske klub ville kunne udnytte en La Liga-regel, der lyder, at de kan få frigivet 80 procent af målmandens løn i efteråret, da han ikke ville kunne bidrage her.

Tilbage i slutningen af juli skrev Marc-André ter Stegen dog i et opslag på Instagram, at han kun regnede med at være ude i tre måneder.

En tidshorisont, der altså spænder ben for FC Barcelonas planer om at spare hans løn, og nu nægter han altså at skrive under på papirerne til La Liga.

FC Barcelona oplyser, at Ronald Araujo overtager anførerbindet, mens disciplinærsagen er i gang.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Magiske Messi slår til igen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Superliga-profiler topper international liste

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde