Klar besked til Braithwaite: Lønnedgang eller smut

Martin Braithwaite skal hjælpe Barcelona med at få deres økonomi på ret kurs igen.



Selvom der allerede er blevet hentet en del spillere til FC Barcelona denne sommer, så har det været på fri transfer. Klubbens transferbudget er i den lave ende, og der knokles med at få styr på gælden.

Her ser det ud til, at spillersalg skal være med til at sænke omkostningerne for catalanerne. Det skriver det internationale fodboldsite Goal.

Ikke så overraskende bliver danske Martin Braithwaite nævnt som en spiller, der kunne være på vej væk. Det kan dog også være, at han får lov til at blive. Det kræver bare, at han går med til at gå ned i løn, lyder det.

Endvidere bliver Braithwaite da også opfattet som en af de spillere, som Barcelona pudsigt nok vil få nemt ved at sælge, da interessen fra Premier League efter sigende allerede skulle være der for offensivspilleren. Det gælder også for Junior Firpo.

Det er dog ikke kun de “små navne” i klubben, som kan være fortid, når den nye sæson går i gang. Både Sergio Busquets, Jordi Alba, Sergi Roberto, Clement Lenglet og Antoine Griezmann skal snarest have et møde med ledelsen om fremtiden.

Det bliver i den forbindelse da også fastslået, at spillere som Ronald Araujo, Ansu Fati, Pedri, Frenkie de Jong samt naturligvis Lionel Messi vil være urørlige i den nuværende fase, hvor der skal styr på økonomien.

Samlet set lader gælden til at være på omkring 7,5 milliarder kroner, som på det seneste er vokset som følge af corona-restriktioner, der har gjort, at man ikke længere har kunne have tilskuere på stadion. Det var også lige ved at sende dem mod konkurs. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Skifter til Rangers

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub