På vej væk?: Valencia overvejer salg af Wass

Ifølge et spansk medie har Valencia talt om, hvorvidt det er det rette tidspunkt at sælge Daniel Wass på.



Den danske landsholdsspiller Daniel Wass har været en stjerne i spanske Valencia.

Danskeren skiftede til klubben tilbage i sommeren 2018 fra ligarivalerne Celta Vigo, og siden har den 31-årige dansker været fast mand.

Daniel Wass har i denne sæson spillet 35 af 38 kampe for klubben – alle 35 fra start – og der er ingen tvivl om, at den tidligere Brøndby-spiller er vigtig for Valencia, der sluttede sæsonen på 13. pladsen.

Wass kan både spille back, kant samt på den centrale midtbane, og det øger selvsagt hans værdi, men med bare et år igen af aftalen er det nu en overvejelse i Valencia, om man skal sælge.

Valencia har haft store økonomiske problemer de sidste år, og derfor kan det give god mening at sælge danskeren, mens man stadig kan få en pæn millionsum.

Ifølge det spanske medie Deportevalenciano.com har der været en diskussion i klubben om, hvorvidt det er det rette tidspunkt at sælge Daniel Wass, hvis man får muligheden. Klubben mangler penge, og man kan enten spille en sæson med Wass og så lade ham gå gratis, eller man kan nu sælge og forsøge at finde en erstatning.

Det sidste kan være sværere sagt en gjort, men det er nogle gange den øvelse, klubber må gøre sig, når de er i økonomiske problemer.

For en lille uge siden blev Daniel Wass sat i forbindelse med FC København, der skal være interessereret, men det er næppe noget, der harmonerer så godt med Wass’ fortid på den københavnske Vestegn samt landsholdsspillerens ord om, at han gerne vil slutte karrieren i Brøndby.

Daniel Wass har udover de førnævnte klubber også spillet i Benfica, Evian og Fredrikstad.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden