Real Madrid er spansk mester i fodbold for 36. gang, efter ærkerivalen FC Barcelona lørdag aften tabte 2-4 på udebane til Girona i La Liga.
13 point har Real Madrid nu ned til nærmeste forfølger, og med fire runder tilbage er det en kendsgerning, at hovedstadsklubben ikke kan hentes.
Gironas sejr over Barcelona betyder også, at lilleputten kravler forbi Barcelona i toppen og indtager andenpladsen med ét point mere end Xavis tropper.
Samtidig er Girona sikret kvalifikation til næste sæsons Champions League-gruppespil for første gang i klubbens historie.
Barcelona kom ellers foran 2-1 og leverede 65 gode minutter i Girona, men derfra overtog hjemmeholdet fuldstændig kampen og kørte gæsterne ud af banen i den sidste del af kampen.
Tre Girona-scoringer fra minut 65 til 75 vendte kampen på hovedet og sendte dermed mesterskabet til Madrid.
Det startede ellers godt for Barcelona. Andreas Christensen startede igen på den defensive midtbane, og danskeren kom også endnu en gang på tavlen.
Efter blot tre minutter tæmmede Christensen bolden med brystet på kanten af feltet, og i samme bevægelse vendte han sig og flugtede bolden i mål.
Scoringen var den danske landsholdsspillers tredje i de fem seneste kampe for Barcelona.
Girona svarede dog lynhurtigt igen, og minuttet efter headede angriber Artem Dovbyk et indlæg i mål.
Den tempofyldte indledning fortsatte, og særligt Barcelona kom frem til flere store chancer.
Igen var Andreas Christensen involveret, da han efter et lille kvarter kom øverst på et hjørnespark, men hans hovedstød blev reddet på Gironas målstreg.
Barcelona fik langsomt mere kontrol efter den hektiske start, og lige inden pausen blev Lamine Yamal nedlagt i Girona-feltet.
Dommeren vinkede først afværgende, men efter et VAR-gennemsyn blev den beslutning ændret. Robert Lewandowski kvitterede efterfølgende sikkert fra straffesparkspletten.
I anden halvleg fortsatte Barcelona-overtaget. Det var kun på grund af manglende skarphed fra gæsterne, at føringen ikke blev øget.
De brændte chancer skulle dog koste dyrt.
20 minutter inde i anden halvleg bragte netop indskiftede Portu balance i regnskabet efter en omstilling, og minuttet efter blev det også 3-2 til Girona, da Miguel Gutierrez denne gang satte sidste fod på en kontra.
Efter 75 minutter lynede indskiftede Portu igen. Angriberen flugtede flot første gang til bolden på kanten af feltet, og derfra var der ikke tvivl om udfaldet.
Barcelona kollapsede fuldstændig i den sidste del af kampen, og kun store redninger fra Marc-Andre ter Stegen i målet forhindrede flere Girona-scoringer.
/ritzau/
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED