Real Madrid var nede i sækken og på vej mod et overraskende nederlag hjemme mod La Ligas agterlanterne, Almeria. Men på en anden halvleg med flere kontroversielle VAR-kendelser lykkedes det Real Madrid at vende 0-2 til 3-2 dybt inde i overtiden.
Det sender Real Madrid alene i spidsen af La Liga med to point ned til Girona. Almeria er sidst med seks point og hele ti point op til overlevelse.
Det er sjældent, man kan snakke om, at et hold med 25 procent boldbesiddelse fører fortjent ved pausen. Ikke desto mindre var det tilfældet søndag på Bernabeu.
Carlo Ancelottis hjemmehold var mere tandløst end en nyfødt i de første 45 minutter. Og krydret med et par defensive fejl gav det de stærkt undertippede gæster præcis den halvleg, de kunne have drømt om.
Allerede efter et halvt minuts spil, sløsede anfører Nacho bolden væk i opspillet. Få sekunder efter havde Largie Ramazine straffet det med et overraskende føringsmål.
Real Madrid spillede og spillede, men kom ingen vegne med det mod gæsternes kompakte defensiv.
I stedet sendte Almeria endnu et chok gennem Bernabeu et par minutter før pausen. Nacho smed igen bolden væk i defensiven, og Edgar Gonzalez straffede det med en kandidat til årets mål.
Mere end 20 meter udefra trykkede han til den hoppende bold med venstrefoden og kanonerede den helt op i nærmeste hjørne.
Hjemmeholdet kom ud med et noget andet udtryk efter tre pauseudskiftninger.
Almeria blev presset i bund, og genpresset blev energisk, men alligevel havde Real Madrid brug for et par kontroversielle VAR-kendelser for at komme tilbage i kampen.
Efter ti minutter ramte bolden en hårdt presset Almeria-forsvarer på armen i feltet. En af den slags situationer, som VAR ofte belønner med et straffe, men som frustrerer mange fodboldfans.
Det skete igen, og Jude Bellingham satte reduceringen ind fra pletten. Det blev samtidig startskuddet til store frustrationer hos gæsterne, som formentlig vil bande VAR langt væk efter kampen.
Efter en times spil gjorde gæsterne det til 3-1 på en kontra. Det blev dog annulleret, da Dion Lopy havde slået en hånd i hovedet på Bellingham i opspillet. Den kendelse kunne godt forsvares.
Men den øgede de frustrationer, som for alvor fik frit løb fem minutter efter. Vinicius Junior fik stødt bolden i mål med arm eller skulder, og dommeren annullerede det i første omgang, fordi han mente, det var armen.
De langsomme gengivelser gav ikke entydigt svar på tvivlen, så hvordan dommeren endte med at finde grundlag for at ændre sin beslutning og godkende målet, var svært at forstå.
Herfra var det ren overlevelse for gæsterne, og dybt inde i overtiden gik det galt.
Jude Bellingham viste stort overblik, da han med hovedet dirigerede et indlæg på tværs i feltet. Her kom Dani Carvajal stormende og satte sejrsmålet ind ved bagstolpen.
/ritzau/
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Bo Henriksen fyret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE