FC Barcelona hentede denne sommer Dani Olmo for over 400 millioner kroner som ny midtbanestjerne, men klubben har ikke kunnet registrere ham til sæsonens første to kampe.
Nu forlyder det imidlertid fra en lang række medier, at han bliver registreret til næste kamp mod Rayo Vallecano, og i den forbindelse har Andreas Christensen og danskerens skade spillet en pludselig og ufrivillig hovedrolle.
Danskerens skade gør det nemlig muligt, at Dani Olmo registreres.
Men i modsætning til, hvad der står flere steder, hænger det ikke sådan sammen, at ‘AC’ må give afkald på sin plads i Barcelona-truppen for at gøre plads til Dani Olmo.
FC Barcelona har derimod fået en dispensation til at registrere Dani Olmo frem til 31. december grundet, ‘AC’ døjer med en skadet akillessene. Det skriver det store medie The Athletic, ligesom også RAC1 og Mundo Deportivo bringer samme information.
“En La Liga-kilde fortæller, at Olmos registrering ventes godkendt takket være en regel, der giver klubberne fleksibilitet, hvis en registreret spiller lider af en skade, der vil holde spilleren ude i fire måneder eller længere.”
“I henhold til artikel 77 i La Ligas finansielle bestemmelser kan den berørte klub registrere en erstatning, så længe spillerens løn ikke overstiger 80 procent af den skadede spillers,” lyder det fra The Athletic.
Samtidig slår medierne fast, at ‘AC’ vil kunne komme i aktion og spille sammen med Dani Olmo, såfremt han bliver klar igen i løbet af efteråret.
Der kan imidlertid være noget dårligt nyt. En uafhængig gruppe af læger har tilsyneladende vurderet, at der er en chance for, at ‘AC’ skal være ud i fire måneder frem for den ene, som der hele tiden har været forventninger om. The Athletic melder dog, at Barcelona kun forventer danskeren ude i en måneds tid.
Barcelona har desuden udnyttet denne regel tidligere på sommeren. Efter at Ronald Araujo blev skadet til Copa America, blev Iñigo Martinez registreret takket være en dispensation. De vil også begge kunne spille frem til 31. december, hvis Araujo bliver klar, selvom Martinez’ plads er kommet på baggrund af hans skade, lyder det.
FC Barcelona skal finde en ny løsning i løbet af efteråret, hvis Dani Olmo skal registreres til forårssæsonen, for dispensationen gælder kun til og med 31. december.
Klubben er kommet fra land med to sejre ud af to i La Liga og skal møde Rayo Vallecano tirsdag aften.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
FC København-emne på bænken i 90 minutter
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
INTERVIEW
Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
LIVE
TransferLIVE: Helt ude af truppen
10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
Randers tager vigtig sejr over Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
HELT VILDT
Én spiller får hele Sverige til at måbe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino
HELT VILDT
18-årig dansker med hattrick på to minutter
NYHEDER
Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen
OPTAKT
AC Horsens – Brøndby IF
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
MEDIE
Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg
– Vi har noget at revanchere
EKSKLUSIVT