Simeone kommenterer Wass’ svære situation

Daniel Wass’ skifte til Atlético Madrid er ikke gået efter planen, og Diego Simeone har nu kommenteret danskerens situation.



Daniel Wass har kun spillet én kamp for Atlético Madrid efter skiftet fra Valencia, og forud for sæsonens sidste kamp har Diego Simeone nu kommenteret danskerens frustrerende forår. 

Det har generelt ikke været en succesfuld sæson for Atlético Madrid, hvor der har været visse problemer med holdet, erkender Simeone.

– Vi bliver nødt til at justere nogle ting. Vi led et tab med Trippier [som skiftede til Newcastle i januar, red.], hvilket vi ikke fik løst, som jeg havde ønsket det. Marcos [Llorente, red.] føler sig ikke lige så komfortabel der [på højre back-positionen, red.], og han kunne ikke vise sit potentiale. Vrsaljko spillede lidt, Wass kunne ikke komme i gang. I sidste ende er det alt eller intet, og det er sværere at give folk chancer, når man står i en svær situation, lyder det således, ifølge Goal, fra Diego Simeone. 

Daniel Wass skiftede til Atlético Madrid i januar og blev herefter skadet i sin debut mod Barcelona. Danskeren sad herefter ude med en skade frem til april, hvorefter han har siddet på bænken i Atlético Madrids seneste otte kampe. 

Den spanske avis AS skrev for nyligt, at Daniel Wass formentligt kan få lov til at skifte klub til sommer





LIVE

Superliga-LIVE: På tavlen igen – se det her

Brøndby IF – Randers FC

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer

Overvejede at flå stjernekontrakt i stykker

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Afslører: Dansk interesse i Brøndby-spiller

Mæhle bekræfter transferinteresse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte

Optakt: OB – FC København

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”

Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring

Haaland på tavlen i City-sejr



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

‘NK’ ramt af stress midt i drømmeophold

Fredericia og AaB vinder i 1. division

– Jeg håber ikke, Victor får varige mén

Frimann: Her fejlede AGF i transfervinduet

AGF – Silkeborg IF

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

Ny Superliga-spiller føler sig dårligt behandlet

Hylder Superligaklub: ‘De er kyniske’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Ud af det blå: Her er Bendtners nye job

José Mourinho forstår ingenting: ‘Helt ærligt..’

Medie: Gabriel Pereira tæt på skifte

Afslører nøgleperson i Superliga-scoop

Hylder FCK-stjerne: ‘Han er jo luksus’

Vardy og Martial på blokken i PL-klub

Sønderjyske – AC Horsens

Liverpool-boss stopper

Her er FCK’s, AGF’s og FCN’s trupper til Europa

De er den store taber i transfervinduet

De er den store vinder i transfervinduet