Mange husker nok, da en række store, europæiske klubber gik sammen om et Super League-projekt, som kun skulle være med dem i. Det gik dog hurtigt over for langt de fleste af klubberne, men ikke for Barcelona, Real Madrid og Juventus, som stadig arbejder på det.
I et interview med den catalanske sportsavis Sport fortæller Barca-præsident Joan Laporta om, hvordan det går med planerne.
– Til marts kommer der en afgørelse fra retten i Luxembourg, og når vi er i gang med denne dialog med UEFA, så tror jeg, at der går et par sæsoner, inden turneringen kan starte, fortæller Laporta.
Han peger desuden på, at det kun er igennem dialog, at man kan komme videre, og at Super League kun er ude på at forbedre fodbolden og dens bæredygtighed, og så har klubpræsidenten et billede af, hvordan kommer til at se ud.
– Super League kommer til at være en forbedret Champions League, som er baseret på fortjeneste, og den vil være åben uden klubdiskrimination – men med garantier og regler, som vil tillade klubber flere ressourcer, fortæller Laporta.
Han mener også, at der er store penge i turneringen.
– Først og fremmest vil der være en indledende bonus på 1000 millioner euro (7,5 milliader kroner red.) for de stiftende klubber. Og per sæson vil vi få omkring 300 millioner euro årligt i denne turnering. Derudover vil nøglen, at klubberne har magten. UEFA vil naturligvis være med ved bordet, men klubberne vil have flertallet, siger han.
Der kan også være nye dele med i turneringen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien