Andreas Christensen skal i FC Barcelona løfte en opgave, adskillige har fejlet før ham – han skal reelt afløse legenden Carles Puyol.
Siden Puyol stoppede sin karriere i 2014, har FC Barcelona hentet et hav af midterforsvarere som makker til Gerard Pique, men det er bemærkelsesværdigt, som de nærmest alle har floppet på rad og række.
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor det er så svært for ellers store stjerner at komme til FC Barcelona? Tipsbladet har spurgt freelancejournalist og redaktør på Bulibold Nicolai Lisberg, som følger FC Barcelona tæt og i en årrække har boet i byen. Han udgav sidste år bogen “Barcelonismo” om netop FC Barcelona.
– Det er bare noget andet at spille for Barcelona. Hvis vi går helt tilbage før til Puyols karrierestop, havde Barcelona ukraineren Dmytro Chychrynskyi, som blev hentet i Shakhtar Donetsk, og han blev af mange udset til at være fremtidens hjørnesten, men han har siden fortalt, at han skulle lære et nyt fodboldsprog. Det at spille for Barcelona var som at lære at spille fodbold igen.
– Det er nok ikke helt det samme i dag, som det var under Pep Guardiola, men man bliver udsat for nogle andre dyder i Barcelona, lyder det fra Nicolai Lisberg.
Her er et overblik over de spillere, der har fejlet før Andreas Christensen i FC Barcelona.
Jeremy Mathieu – kom til FC Barcelona i 2014

Franskmanden var FC Barcelonas første forsøg på at erstatte Carles Puyol, og han fejlede. Mathieu, der kostede 150 millioner kroner, spillede 90 kampe for FC Barcelona.
Thomas Vermaelen – kom til FC Barcelona i 2014

Belgieren spillede 52 kampe for FC Barcelona og gav ikke megen valuta for de 142 millioner, catalenerne spenderede på ham.
Samuel Umtiti – kom til FC Barcelona i 2016

Samuel Umtiti er stadig i FC Barcelona, og han har spillet over 130 kampe for storklubben, men man kan ikke påstå, at han har været en stor succes. I den forgangne sæson spillede han blot én ligakamp. Umtiti kostede 187 millioner kroner.
Marlon – kom til FC Barcelona i 2016

Brasilianeren blev købt for 112 millioner kroner i Fluminense – han opnåede under 200 minutter på førsteholdet.
Yerry Mina – kom til FC Barcelona i 2018

I 2018 spillede Mina en virkelig flot VM-slutrunde for Columbia, men han spillede sjældent godt for FC Barcelona, der købte ham for godt 80 millioner kroner et halvt år inden VM. Det blev til seks kampe i Barca-trøjen.
Clement Lenglet – kom til FC Barcelona i 2018

Franskmanden var en dyr herre for Barcelona. Storklubben pungede ud med 277 millioner kroner for Clement Lenglet, der stadig er i Barcelona. Han får ikke ret meget spilletid, men har til tider leveret hæderligt. Dog ikke pengene værd. Meldes tæt på et skifte til Tottenham.
Jean-Clair Todibo – kom til FC Barcelona i 2019

Endnu en franskmand, der ikke slog igennem i Barcelona. Todibo var en billig handel for catalenerne, så det vil måske være for voldsomt at kalde ham et kæmpe flop, men nogen frelser blev han i hvert fald heller ikke. Spillede blot fem kampe.
Jeison Murillo – kom til FC Barcelona i 2019

Murillo blev lejet i Valencia i 2019 og tilbragte en enkelt sæson på Camp Nou. Han spillede fire kampe.
Eric Garcia – kom til FC Barcelona i 2021

Spanieren har nu tørnet ud for FC Barcelona i en enkelt sæson siden sit skifte fra FC Barcelona. Det er for tidligt at fælde dom over ham, men hans første sæson var op og ned.
Fotos: Getty Images
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED