Real Madrid-spilleren Vinicius Junior har mistet en del af spilleglæden på baggrund af den racisme, som brasilianeren er blevet udsat for i Spanien.
Det fortalte han under et følelsesladet pressemøde mandag forud for Brasiliens testkamp mod netop Spanien tirsdag.
– Jeg vil bare spille fodbold, men det er svært at bevæge sig fremad … Jeg har mindre og mindre lyst til at spille, lød det.
Sidste sæson blev Vinicius Junior officielt udsat for ti separate racistiske hændelser i Spanien.
På pressemødet, hvor brasilianeren til tider brød ud i tårer, fortalte han, at han er frustreret over, at det tilsyneladende ikke bliver straffet.
Han afviste dog, at han på den baggrund har overvejet at forlade Spanien.
– Jeg har aldrig tænkt på at forlade Spanien, fordi hvis jeg gør det, så vinder racisterne, lød det.
– Jeg vil blive, så racisterne fortsat er tvunget til at se på mig. Jeg er en frygtløs spiller, som spiller for Real Madrid. Vi vinder en masse trofæer, og det er der mange, der ikke synes om.
I maj sidste år blev Real Madrids udebanekamp i La Liga mod Valencia sat på pause i ti minutter, efter at en række tilskuere havde opført sig racistisk mod Vinicius Junior.
Vinicius Junior fik efter hændelsen opbakning fra flere parter både i og uden for fodboldverdenen, men han blev efterfølgende udsat for en række lignende hændelser.
– Det bliver mere og mere trist. Selv efter alt, jeg er blevet udsat for, så bliver det værre, sagde han mandag.
– Det er frustrerende, at ingen bliver straffet. Jeg tror ikke, at de her mennesker kommer til at ændre deres tankegang, hvis de bliver straffet, men de kommer til at holde tilbage med, hvad de siger på steder, hvor der er kamera på.
Uanset hvad vil Vinicius Junior fortsætte med at bekæmpe racisme.
– Jeg vil blive ved med at kæmpe, men det er svært. Det er lige meget, om jeg vinder eller taber kampene, for jeg er allerede en vinder for at være her, lød det.
/ritzau/Reuters
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
MEDIE