Det var engang.
Sådan starter mange store eventyr, og for fodboldholdet i Luxembourg kan de også sige "der var engang". Der var nemlig engang, hvor landet tabte stort i stort set hver landskamp, der blev spillet, men sådan er det ikke længere for den lille nation, der ligger klemt inde mellem Tyskland, Belgien og Frankrig.
Alene i denne kvalifikation er det blevet til fire point, og de kampe, der er blevet tabt, har været med få scoringer. Selv da det senest blev til et nederlag på 0-3 til Portugal, spillede Luxembourg faktisk en hæderlig kamp og blev ikke blæst ud, som man ville være blevet det for 20 år siden.
Så det er ikke et så dårligt mandskab, der tirsdag gæster Aalborg og Danmark i en testkamp.
En del af forklaringen på, at man har hævet niveauet markant, er blandt andet, at man har målrettet træningen, og at man har fået yngre spillere ind på holdet.
Det fortæller den dansk-luxembourgske spiller Mathias Flaga Olesen, der kunne have været med i landsholdstruppen mod Danmark, havde det ikke været for en skade.
– I Luxembourg gør man det sådan, at de bedste spillere træner med landsholdet, fordi man så holder et meget højt niveau. Man har så typisk en træning i ugen med klubholdet, som man så også spiller kamp for. Det gør, at de bedste bliver matchet i ungdomsårene, siger Mathias Flaga Olesen til tipsbladet.dk.
Han er selv bare 18 år, men faktisk var dansk-luxembourgeren, der til dagligt spiller på U19-holdet i tyske FC Köln, at finde i Luxembourgs landsholdstrup mod Nordirland den 5. september. I en testkamp sad Flaga Olesen på bænken i Nordirland, og kunne foran 14.000 tilskuere se hjemmeholdet vinde 1-0 på et selvmål af Kevin Malget efter 37 minutter. Lige pludseligt er debuten kommet tæt på, og var den 18-årige midtbanespiller ikke blevet skadet, var det en reel mulighed, at han var med i truppen til opgøret mod Christian Eriksen og Danmark.
– Jeg skal se kampen i aften, og det bliver helt sikkert sjovt at se. Jeg er spændt op at se, om Luxembourg kan spille med på Danmarks niveau i perioder i kampen. Det synes jeg faktisk, man så mod Portugal, hvor det alligevel endte med et nederlag på 0-3 på grund af nogle individuelle fejl. Luxembourg vinder måske ikke, men jeg forventer, de spiller en god kamp, siger Flaga Olesen, der efter indkaldelsen til opgøret mod Nordirland har fået blod på tanden:
– Det havde helt sikkert været sjovt at spille mod Danmark foran min familie, og det havde også været fedt at få debut mod Nordirland. Jeg føler, jeg kommer tættere og tættere på, og alt er bare gået stærkt. Jeg kunne godt mærke, da jeg blev kaldt op, at det hele går stærkere, og det kan sagtens være, der går lidt tid, før jeg får chancen, men det er min drøm at komme til at spille.
Mathias Flaga Olesen flyttede for 11 år siden med sin familie til Luxembourg, og der spilede han så indtil for et par år siden, hvor karrieren bragte ham til tyske Trier. Denne sommer tog han så et skridt op, da han fik en kontrakt i tyske FC Köln, der spiller i den bedste U19-række.
Og selv han måske skal acceptere ikke at vinde så mange landskampe – for det har Luxembourg historisk set ikke gjort – er den seneste tids udvikling måske et tegn på, at der er en spændende tid forude for Luxembourgs landshold.
– Luxembourg bliver hele tiden bedre og bedre, og jeg synes, man kan sammenligne det lidt med Island. De er en del bedre nu, end de var for fem-ti år siden. Luxembourg har gang i en god udvikling, og jeg føler mig godt tilpas. Det er der, jeg skal være, lyder det fra Mathias Flaga Olesen.
Læs også:Optakt: Danmark – Luxembourg
Læs også:Medie: To ungdomslandsholdsspillere har trænet med i Brøndby

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland