Tirsdag udkommer Nicklas Bendtners selvbiografi “Begge Sider”, som har været imødeset med stor spænding. De seneste par døgn har det dryppet ud med historier fra bogen, og de involverer drukture, venskaber, uvenskaber, skandaler, kvinder, fodbold og meget andet.
Bogen har allerede fået massiv omtale, inden den er udkommet, og i DBU’s hovedkvarter i Brøndby har man naturligvis også noteret sig, at den tidligere danske landsholdsspiller er på vej med sine erindringer.
Nicklas Bendtner beskriver blandt andet i bogen, hvordan der har været fest og farver på Hotel Marienlyst i forbindelse med landsholdssamlinger. Det er imidlertid ikke noget, Åge Hareide har oplevet.
– Jeg har ikke oplevet problemer. Hvis der er nogen, der har villet drikke en ekstra øl efter kampene, har de altid fået lov til det. Jeg oplevede det heller ikke, da Bendtner var på landsholdet. Den trup, jeg har arbejdet med, har været eksemplarisk. Det gælder i forhold til disciplin, sammenhold, venskab. De er altid glade, når de ser hinanden, og det skal vi værne om, siger Hareide.
Hvad tænker du om, at han udgiver en bog lige nu?
Læs også:Thomas Thomasberg: Jeg er træt af titlen som tudefjæls
– Jeg har ingen mening om, hvorfor den bog skal ud nu. Det vigtigste er, at man ikke udleverer nogen.
Det bliver der jo i denne bog..
– Det ser sådan ud, ja. Det bryder jeg mig ikke om. Det, man gør sammen med sine venner, skal man holde på. Ellers kan venskaberne ryge, og det er vigtigt at have gode relationer i livet.
Hvordan har Bendtner opført sig i din tid som landstræner?
– Eksemplarisk. Der har aldrig været problemer. Han er en god dreng på alle mulige måder, og han er altid glad. Alle, der kender ham, ved, han er en god dreng, men han er også kendt for mange andre historier. Det betyder ikke så meget for mig, så længe han opfører sig godt, når han er til stede.
Læs også:Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser
Han skriver blandt andet i bogen, at han var skuffet over ikke at høre fra dig efter VM i 2018, hvor han blev vraget til truppen.
– Vi havde vel de angribere, vi skulle bruge. De, som også var der før Bendtner – Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Nicolai Jørgensen og Kasper Dolberg. Jeg forsøger altid at udtage de bedste. Uanset om de hedder Bendtner eller andet, og det må jeg forsvare med resultaterne på banen.
Kan det have en konsekvens for din lyst til at udtage Bendtner fremadrettet?
– Det er et irrelevant spørgsmål, som situationen er for Bendtner lige nu. Han sidder på bænken i FC København og har alt for lidt tid til at gøre sig aktuel. Generelt har vi intet imod, at folk udgiver en bog, slutter den danske landstræner.
Nicklas Bendtner tørner aktuelt ud for FC København, hvor han har en aftale for resten af 2019.
Læs også:Solbakken: Hvis FCM havde vores program, havde vi allerede vundet ligaen
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Irriteret Riddersholm om kontroversielt straffespark: Havde vi ikke fortjent
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
