Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen

Åge Hareide har det fint med, at Nicklas Bendtner udgiver en bog, men han bryder sig ikke om, hvis angriberen udleverer for mange af eksempelvis tidligere holdkammerater.



Tirsdag udkommer Nicklas Bendtners selvbiografi “Begge Sider”, som har været imødeset med stor spænding. De seneste par døgn har det dryppet ud med historier fra bogen, og de involverer drukture, venskaber, uvenskaber, skandaler, kvinder, fodbold og meget andet.

Bogen har allerede fået massiv omtale, inden den er udkommet, og i DBU’s hovedkvarter i Brøndby har man naturligvis også noteret sig, at den tidligere danske landsholdsspiller er på vej med sine erindringer.

Nicklas Bendtner beskriver blandt andet i bogen, hvordan der har været fest og farver på Hotel Marienlyst i forbindelse med landsholdssamlinger. Det er imidlertid ikke noget, Åge Hareide har oplevet.

– Jeg har ikke oplevet problemer. Hvis der er nogen, der har villet drikke en ekstra øl efter kampene, har de altid fået lov til det. Jeg oplevede det heller ikke, da Bendtner var på landsholdet. Den trup, jeg har arbejdet med, har været eksemplarisk. Det gælder i forhold til disciplin, sammenhold, venskab. De er altid glade, når de ser hinanden, og det skal vi værne om, siger Hareide.

Hvad tænker du om, at han udgiver en bog lige nu?

Læs også:Thomas Thomasberg: Jeg er træt af titlen som tudefjæls

– Jeg har ingen mening om, hvorfor den bog skal ud nu. Det vigtigste er, at man ikke udleverer nogen.

Det bliver der jo i denne bog..

– Det ser sådan ud, ja. Det bryder jeg mig ikke om. Det, man gør sammen med sine venner, skal man holde på. Ellers kan venskaberne ryge, og det er vigtigt at have gode relationer i livet.

Hvordan har Bendtner opført sig i din tid som landstræner?

– Eksemplarisk. Der har aldrig været problemer. Han er en god dreng på alle mulige måder, og han er altid glad. Alle, der kender ham, ved, han er en god dreng, men han er også kendt for mange andre historier. Det betyder ikke så meget for mig, så længe han opfører sig godt, når han er til stede.

Læs også:Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser

Han skriver blandt andet i bogen, at han var skuffet over ikke at høre fra dig efter VM i 2018, hvor han blev vraget til truppen. 

– Vi havde vel de angribere, vi skulle bruge. De, som også var der før Bendtner – Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Nicolai Jørgensen og Kasper Dolberg. Jeg forsøger altid at udtage de bedste. Uanset om de hedder Bendtner eller andet, og det må jeg forsvare med resultaterne på banen.

Kan det have en konsekvens for din lyst til at udtage Bendtner fremadrettet?

– Det er et irrelevant spørgsmål, som situationen er for Bendtner lige nu. Han sidder på bænken i FC København og har alt for lidt tid til at gøre sig aktuel. Generelt har vi intet imod, at folk udgiver en bog, slutter den danske landstræner.

Nicklas Bendtner tørner aktuelt ud for FC København, hvor han har en aftale for resten af 2019. 

Læs også:Solbakken: Hvis FCM havde vores program, havde vi allerede vundet ligaen
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Irriteret Riddersholm om kontroversielt straffespark: Havde vi ikke fortjent


Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister