Tirsdag udkommer Nicklas Bendtners selvbiografi “Begge Sider”, som har været imødeset med stor spænding. De seneste par døgn har det dryppet ud med historier fra bogen, og de involverer drukture, venskaber, uvenskaber, skandaler, kvinder, fodbold og meget andet.
Bogen har allerede fået massiv omtale, inden den er udkommet, og i DBU’s hovedkvarter i Brøndby har man naturligvis også noteret sig, at den tidligere danske landsholdsspiller er på vej med sine erindringer.
Nicklas Bendtner beskriver blandt andet i bogen, hvordan der har været fest og farver på Hotel Marienlyst i forbindelse med landsholdssamlinger. Det er imidlertid ikke noget, Åge Hareide har oplevet.
– Jeg har ikke oplevet problemer. Hvis der er nogen, der har villet drikke en ekstra øl efter kampene, har de altid fået lov til det. Jeg oplevede det heller ikke, da Bendtner var på landsholdet. Den trup, jeg har arbejdet med, har været eksemplarisk. Det gælder i forhold til disciplin, sammenhold, venskab. De er altid glade, når de ser hinanden, og det skal vi værne om, siger Hareide.
Hvad tænker du om, at han udgiver en bog lige nu?
Læs også:Thomas Thomasberg: Jeg er træt af titlen som tudefjæls
– Jeg har ingen mening om, hvorfor den bog skal ud nu. Det vigtigste er, at man ikke udleverer nogen.
Det bliver der jo i denne bog..
– Det ser sådan ud, ja. Det bryder jeg mig ikke om. Det, man gør sammen med sine venner, skal man holde på. Ellers kan venskaberne ryge, og det er vigtigt at have gode relationer i livet.
Hvordan har Bendtner opført sig i din tid som landstræner?
– Eksemplarisk. Der har aldrig været problemer. Han er en god dreng på alle mulige måder, og han er altid glad. Alle, der kender ham, ved, han er en god dreng, men han er også kendt for mange andre historier. Det betyder ikke så meget for mig, så længe han opfører sig godt, når han er til stede.
Læs også:Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser
Han skriver blandt andet i bogen, at han var skuffet over ikke at høre fra dig efter VM i 2018, hvor han blev vraget til truppen.
– Vi havde vel de angribere, vi skulle bruge. De, som også var der før Bendtner – Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Nicolai Jørgensen og Kasper Dolberg. Jeg forsøger altid at udtage de bedste. Uanset om de hedder Bendtner eller andet, og det må jeg forsvare med resultaterne på banen.
Kan det have en konsekvens for din lyst til at udtage Bendtner fremadrettet?
– Det er et irrelevant spørgsmål, som situationen er for Bendtner lige nu. Han sidder på bænken i FC København og har alt for lidt tid til at gøre sig aktuel. Generelt har vi intet imod, at folk udgiver en bog, slutter den danske landstræner.
Nicklas Bendtner tørner aktuelt ud for FC København, hvor han har en aftale for resten af 2019.
Læs også:Solbakken: Hvis FCM havde vores program, havde vi allerede vundet ligaen
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Irriteret Riddersholm om kontroversielt straffespark: Havde vi ikke fortjent
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
