Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen

Åge Hareide har det fint med, at Nicklas Bendtner udgiver en bog, men han bryder sig ikke om, hvis angriberen udleverer for mange af eksempelvis tidligere holdkammerater.



Tirsdag udkommer Nicklas Bendtners selvbiografi “Begge Sider”, som har været imødeset med stor spænding. De seneste par døgn har det dryppet ud med historier fra bogen, og de involverer drukture, venskaber, uvenskaber, skandaler, kvinder, fodbold og meget andet.

Bogen har allerede fået massiv omtale, inden den er udkommet, og i DBU’s hovedkvarter i Brøndby har man naturligvis også noteret sig, at den tidligere danske landsholdsspiller er på vej med sine erindringer.

Nicklas Bendtner beskriver blandt andet i bogen, hvordan der har været fest og farver på Hotel Marienlyst i forbindelse med landsholdssamlinger. Det er imidlertid ikke noget, Åge Hareide har oplevet.

– Jeg har ikke oplevet problemer. Hvis der er nogen, der har villet drikke en ekstra øl efter kampene, har de altid fået lov til det. Jeg oplevede det heller ikke, da Bendtner var på landsholdet. Den trup, jeg har arbejdet med, har været eksemplarisk. Det gælder i forhold til disciplin, sammenhold, venskab. De er altid glade, når de ser hinanden, og det skal vi værne om, siger Hareide.

Hvad tænker du om, at han udgiver en bog lige nu?

Læs også:Thomas Thomasberg: Jeg er træt af titlen som tudefjæls

– Jeg har ingen mening om, hvorfor den bog skal ud nu. Det vigtigste er, at man ikke udleverer nogen.

Det bliver der jo i denne bog..

– Det ser sådan ud, ja. Det bryder jeg mig ikke om. Det, man gør sammen med sine venner, skal man holde på. Ellers kan venskaberne ryge, og det er vigtigt at have gode relationer i livet.

Hvordan har Bendtner opført sig i din tid som landstræner?

– Eksemplarisk. Der har aldrig været problemer. Han er en god dreng på alle mulige måder, og han er altid glad. Alle, der kender ham, ved, han er en god dreng, men han er også kendt for mange andre historier. Det betyder ikke så meget for mig, så længe han opfører sig godt, når han er til stede.

Læs også:Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser

Han skriver blandt andet i bogen, at han var skuffet over ikke at høre fra dig efter VM i 2018, hvor han blev vraget til truppen. 

– Vi havde vel de angribere, vi skulle bruge. De, som også var der før Bendtner – Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Nicolai Jørgensen og Kasper Dolberg. Jeg forsøger altid at udtage de bedste. Uanset om de hedder Bendtner eller andet, og det må jeg forsvare med resultaterne på banen.

Kan det have en konsekvens for din lyst til at udtage Bendtner fremadrettet?

– Det er et irrelevant spørgsmål, som situationen er for Bendtner lige nu. Han sidder på bænken i FC København og har alt for lidt tid til at gøre sig aktuel. Generelt har vi intet imod, at folk udgiver en bog, slutter den danske landstræner.

Nicklas Bendtner tørner aktuelt ud for FC København, hvor han har en aftale for resten af 2019. 

Læs også:Solbakken: Hvis FCM havde vores program, havde vi allerede vundet ligaen
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Irriteret Riddersholm om kontroversielt straffespark: Havde vi ikke fortjent






LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Sønderjyske sælger profil

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA