Tirsdag udkommer Nicklas Bendtners selvbiografi “Begge Sider”, som har været imødeset med stor spænding. De seneste par døgn har det dryppet ud med historier fra bogen, og de involverer drukture, venskaber, uvenskaber, skandaler, kvinder, fodbold og meget andet.
Bogen har allerede fået massiv omtale, inden den er udkommet, og i DBU’s hovedkvarter i Brøndby har man naturligvis også noteret sig, at den tidligere danske landsholdsspiller er på vej med sine erindringer.
Nicklas Bendtner beskriver blandt andet i bogen, hvordan der har været fest og farver på Hotel Marienlyst i forbindelse med landsholdssamlinger. Det er imidlertid ikke noget, Åge Hareide har oplevet.
– Jeg har ikke oplevet problemer. Hvis der er nogen, der har villet drikke en ekstra øl efter kampene, har de altid fået lov til det. Jeg oplevede det heller ikke, da Bendtner var på landsholdet. Den trup, jeg har arbejdet med, har været eksemplarisk. Det gælder i forhold til disciplin, sammenhold, venskab. De er altid glade, når de ser hinanden, og det skal vi værne om, siger Hareide.
Hvad tænker du om, at han udgiver en bog lige nu?
Læs også:Thomas Thomasberg: Jeg er træt af titlen som tudefjæls
– Jeg har ingen mening om, hvorfor den bog skal ud nu. Det vigtigste er, at man ikke udleverer nogen.
Det bliver der jo i denne bog..
– Det ser sådan ud, ja. Det bryder jeg mig ikke om. Det, man gør sammen med sine venner, skal man holde på. Ellers kan venskaberne ryge, og det er vigtigt at have gode relationer i livet.
Hvordan har Bendtner opført sig i din tid som landstræner?
– Eksemplarisk. Der har aldrig været problemer. Han er en god dreng på alle mulige måder, og han er altid glad. Alle, der kender ham, ved, han er en god dreng, men han er også kendt for mange andre historier. Det betyder ikke så meget for mig, så længe han opfører sig godt, når han er til stede.
Læs også:Avis: Flere tyske klubber viser interesse for Dominik Kaiser
Han skriver blandt andet i bogen, at han var skuffet over ikke at høre fra dig efter VM i 2018, hvor han blev vraget til truppen.
– Vi havde vel de angribere, vi skulle bruge. De, som også var der før Bendtner – Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Nicolai Jørgensen og Kasper Dolberg. Jeg forsøger altid at udtage de bedste. Uanset om de hedder Bendtner eller andet, og det må jeg forsvare med resultaterne på banen.
Kan det have en konsekvens for din lyst til at udtage Bendtner fremadrettet?
– Det er et irrelevant spørgsmål, som situationen er for Bendtner lige nu. Han sidder på bænken i FC København og har alt for lidt tid til at gøre sig aktuel. Generelt har vi intet imod, at folk udgiver en bog, slutter den danske landstræner.
Nicklas Bendtner tørner aktuelt ud for FC København, hvor han har en aftale for resten af 2019.
Læs også:Solbakken: Hvis FCM havde vores program, havde vi allerede vundet ligaen
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Irriteret Riddersholm om kontroversielt straffespark: Havde vi ikke fortjent
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
