Det indonesiske fodboldforbund har gennem flere år haft snøren ude efter FC Københavns alsidige forsvarsspiller Kevin Diks.
Han er født og opvokset i Holland og har repræsenteret tulipanlandets ungdomslandshold, men hans ophav gør det faktisk muligt for ham at repræsentere Indonesien. Hans bedsteforældre er således fra det sydøstasiatiske land.
Muligheden om et nationalitetsskifte har flere gange været fremme, og nu bliver det igen bragt på banen. Hasani Abdulgani, der indtil for nyligt stod i spidsen for at nationalisere mulige landsholdsspillere i Indonesien, fortæller i hvert fald, at man stadig kigger efter Kevin Diks.
– Shin Tae-yong [Indonesiens landstræner, red.] vil virkelig gerne have Emil Audero eller Kevin Diks til at spille for det indonesiske landshold, siger han ifølge bola.net.
Hasani Abdulgani har blandt andet været med til at nationalisere Jordi Amat og Sandy Walsh, mens han også tidligere har forsøgt at få Kevin Diks til at spille for det indonesiske landshold.
Tilbage i 2021 blev det kendt, at Indonesien prøvede at få fingrene i FC København-spilleren. Dengang forlød det dog, at man hellere ville nationalisere angriberen Ragnar Oratmangoen.
Senere ombestemte man sig, hvilket Hasani Abdulgani fortalte i pressen. Selvom man skiftede mening, ledte det altså ikke til, at man fik nationaliseret Kevin Diks, der godt et år efter – i foråret 2022 – selv satte ord på muligheden.
– Der har ikke været nogen officiel dialog med det indonesiske fodboldforbund. Nu er jeg fokuseret på FCK og min familie, lød svaret fra Kevin Diks i en spørgerunde på Instagram ifølge Okebola.
– Jeg har overvejet, om det er en mulighed for mig at spille for Indonesiens landshold. Processen er mere kompliceret, end jeg først regnede med. Jeg bliver nødt til at undersøge det nærmere, og så må vi se, om det er muligt i fremtiden, sagde FCK-forsvareren.
Nu kan det så være, at 27-årige Kevin Diks igen må grænske mulighederne, hvis Indonesiens landshold vælger at gøre alvor af deres interesse i at få ham til at spille for dem.
Lige nu har forsvarsspilleren formentlig rigeligt at se til, da man både kan spille sig videre i den danske pokalturnering og Champions League, inden man går på en velfortjent vinterpause.

TransferLIVE: Præsenterer dansk talent

Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

OB henter Rasmus Falk i FC København

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Mads Hermansen til topklub?

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Av! Taber stort på dansker

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Dansker i stort Premier League-skifte?

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FCK-stjerne i klubskifte?

Det kan ende helt galt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

‘En dyr fejl’

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis