Årelang kamp: Kevin Diks er fortsat på listen

Det indonesiske fodboldforbund har tilsyneladende stadig et mål om at tilknytte FC København-forsvarsspilleren Kevin Diks.



Det indonesiske fodboldforbund har gennem flere år haft snøren ude efter FC Københavns alsidige forsvarsspiller Kevin Diks.

Han er født og opvokset i Holland og har repræsenteret tulipanlandets ungdomslandshold, men hans ophav gør det faktisk muligt for ham at repræsentere Indonesien. Hans bedsteforældre er således fra det sydøstasiatiske land.

Muligheden om et nationalitetsskifte har flere gange været fremme, og nu bliver det igen bragt på banen. Hasani Abdulgani, der indtil for nyligt stod i spidsen for at nationalisere mulige landsholdsspillere i Indonesien, fortæller i hvert fald, at man stadig kigger efter Kevin Diks.

– Shin Tae-yong [Indonesiens landstræner, red.] vil virkelig gerne have Emil Audero eller Kevin Diks til at spille for det indonesiske landshold, siger han ifølge bola.net.

Hasani Abdulgani har blandt andet været med til at nationalisere Jordi Amat og Sandy Walsh, mens han også tidligere har forsøgt at få Kevin Diks til at spille for det indonesiske landshold.

Tilbage i 2021 blev det kendt, at Indonesien prøvede at få fingrene i FC København-spilleren. Dengang forlød det dog, at man hellere ville nationalisere angriberen Ragnar Oratmangoen.

Senere ombestemte man sig, hvilket Hasani Abdulgani fortalte i pressen. Selvom man skiftede mening, ledte det altså ikke til, at man fik nationaliseret Kevin Diks, der godt et år efter – i foråret 2022 – selv satte ord på muligheden.

– Der har ikke været nogen officiel dialog med det indonesiske fodboldforbund. Nu er jeg fokuseret på FCK og min familie, lød svaret fra Kevin Diks i en spørgerunde på Instagram ifølge Okebola.

– Jeg har overvejet, om det er en mulighed for mig at spille for Indonesiens landshold. Processen er mere kompliceret, end jeg først regnede med. Jeg bliver nødt til at undersøge det nærmere, og så må vi se, om det er muligt i fremtiden, sagde FCK-forsvareren.

Nu kan det så være, at 27-årige Kevin Diks igen må grænske mulighederne, hvis Indonesiens landshold vælger at gøre alvor af deres interesse i at få ham til at spille for dem.

Lige nu har forsvarsspilleren formentlig rigeligt at se til, da man både kan spille sig videre i den danske pokalturnering og Champions League, inden man går på en velfortjent vinterpause.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Skifter til Rangers

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane