Adam Daghim: Den får Noah Nartey – 100 procent

Adam Daghim, Conrad Harder og August Priske sætter ord på, hvordan det er at være blevet udtaget til U21-landsholdet, og hvad de laver, når ikke der er kamp og træning.



Efter et hektisk transfervindue og sæsonstart byder den kommende periode på landsholdsopgaver.

Her skal det danske U21-landshold møde Norge i en venskabskamp torsdag og Wales i næste uge i kvalifikationen til EM.

Både Adam Daghim og Conrad Harder, der begge lavede skifter til henholdsvis Wolfsburg og RB Leipzig på sidstedagen af transfervinduet fortæller, at det er godt at være i landsholdslejren, hvor hovedet kan tænke på noget andet end forhandlinger.

– Det er dejligt at være sammen med holdet igen efter et par hektiske dage, timer og sekunder på deadlinedag. Det var stressende, så det er dejligt at være her, hvor der er lidt mere ro på. Men hovedet kører stadigvæk efter de sidste par uger, fortæller Conrad Harder.

For August Priskes vedkommende er det første gang, at han er med U21-landsholdet, og det er stort for den brandvarme Djurgården-angriber.

– U21-landsholdet er lidt større end nogen af de andre U-landshold. Man kan godt mærke, at det hele er lidt vigtigere og mere professionelt., siger han og tilføjer:

– Landsholdsfodbold er noget af det største. Jeg drømte om det, da jeg var lille og rendte rundt med kuglen. Det var drømmen at kunne stå og synge nationalsangen, og så er det nogle fede kampe mod nogle gode modstandere.

Udover at træne og spille kampe, fortæller Adam Daghim, hvad man ellers fordriver tiden med i lejren.

– Vi slapper af, spiller kort og hygger med hinanden, siger Adam Daghim, der ikke skal tænke længe over, hvem der snyder mest, når der deles kort.

– Den får Noah Nartey. 100 procent, siger han med et grin

Adam Daghim peger i øvrigt på William Clem og Thomas Jørgensen som duoen med flest kortspilssejre.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn