Hvad du ønsker, skal du få.
Mange danske fans har hungret efter at se Mika Biereth få spilletid for det danske landshold. Og de fans kan allerede begynde at glæde sig.
For Mika Biereth får ikke bare spilletid. Han starter inde i aftenens storkamp mod Portugal – det kan Tipsbladet afsløre. Det skal dog siges, at sygdom og andet uforudset kan gøre, at Brian Riemer er nødt til at foretage ændringer i 11. time.
Selvom mange har ønsket at se Mika Biereth på det danske A-landshold, så har Brian Riemer længe slået fast, at alle i truppen skal gøre sig fortjent til plads.
Og det har Mika Biereth i den grad gjort, fortalte Riemer til Viaplay kort efter udtagelsen af den unge angriber.
– Det er fuldt fortjent, og det er det, der glæder mig. Jeg synes, at dansk landsholdsfodbold skal, så meget det overhovedet kan, være drevet af spillere, som har fortjent at komme med og som er i form. Så ved vi godt, at der aldrig er noget, der er så lige til, for man er nødt til at gå på nogle kompromisser af forskellige årsager. Med Mika Biereth er der tale om et soleklart eksempel på en spiller, der har taget den fuldstændig korrekte vej ind på det danske A-landshold, sagde Brian Riemer.
Og kigger man på tallene, kan man godt forstå, at Riemer har valgt Mika Biereth til startopstillingen.
Den kommende landsholdsdebutant overgår, med længder endda, de portugisiske landsholdsstjerner.
Biereth har i sæsonen en scoringsprocent over 40, og det er over dobbelt så meget som stjernerne Cristiano Ronaldo, Diogo Jota og Rafael Leao, der alle ligger under 20 procent. Se tallene her.

Den 22-årige dansker har på blot ni Ligue 1-kampe formået at score 11 mål og lavet to assists. Han har tilmed slået rekorden for at være den spiller, der hurtigst har scoret tre hattricks i den bedste franske række.
Mange har i de seneste måneder været nervøse for, at Biereth ville fravælge Danmark og stille op for en af de tre andre nationer, han kan repræsentere.
Monaco-spilleren var dog aldrig i tvivl om, at Danmark var det rette valg:
– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold, fortalte Biereth i et interview.
Biereth får debut torsdag aften klokken 20.45, hvor kampen mellem Danmark og Portugal fløjtes i gang i Parken.
Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, har tidligere torsdag slået fast, at Mika Biereth burde starte mod Portugal. Læs kommentaren her.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER