Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Tipsbladet kan nu afsløre, hvem der starter på toppen for Danmark mod Portugal.



Hvad du ønsker, skal du få.

Mange danske fans har hungret efter at se Mika Biereth få spilletid for det danske landshold. Og de fans kan allerede begynde at glæde sig.

For Mika Biereth får ikke bare spilletid. Han starter inde i aftenens storkamp mod Portugal – det kan Tipsbladet afsløre. Det skal dog siges, at sygdom og andet uforudset kan gøre, at Brian Riemer er nødt til at foretage ændringer i 11. time.

Selvom mange har ønsket at se Mika Biereth på det danske A-landshold, så har Brian Riemer længe slået fast, at alle i truppen skal gøre sig fortjent til plads.

Og det har Mika Biereth i den grad gjort, fortalte Riemer til Viaplay kort efter udtagelsen af den unge angriber.

– Det er fuldt fortjent, og det er det, der glæder mig. Jeg synes, at dansk landsholdsfodbold skal, så meget det overhovedet kan, være drevet af spillere, som har fortjent at komme med og som er i form. Så ved vi godt, at der aldrig er noget, der er så lige til, for man er nødt til at gå på nogle kompromisser af forskellige årsager. Med Mika Biereth er der tale om et soleklart eksempel på en spiller, der har taget den fuldstændig korrekte vej ind på det danske A-landshold, sagde Brian Riemer.

Og kigger man på tallene, kan man godt forstå, at Riemer har valgt Mika Biereth til startopstillingen.

Den kommende landsholdsdebutant overgår, med længder endda, de portugisiske landsholdsstjerner.

Biereth har i sæsonen en scoringsprocent over 40, og det er over dobbelt så meget som stjernerne Cristiano Ronaldo, Diogo Jota og Rafael Leao, der alle ligger under 20 procent. Se tallene her.

Mika Biereth i aktion for AS Monaco. Foto: Alamy

Den 22-årige dansker har på blot ni Ligue 1-kampe formået at score 11 mål og lavet to assists. Han har tilmed slået rekorden for at være den spiller, der hurtigst har scoret tre hattricks i den bedste franske række.

Mange har i de seneste måneder været nervøse for, at Biereth ville fravælge Danmark og stille op for en af de tre andre nationer, han kan repræsentere.

Monaco-spilleren var dog aldrig i tvivl om, at Danmark var det rette valg:

– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold, fortalte Biereth i et interview.

Læs hele interviewet her.

Biereth får debut torsdag aften klokken 20.45, hvor kampen mellem Danmark og Portugal fløjtes i gang i Parken.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, har tidligere torsdag slået fast, at Mika Biereth burde starte mod Portugal. Læs kommentaren her.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point