Hvad du ønsker, skal du få.
Mange danske fans har hungret efter at se Mika Biereth få spilletid for det danske landshold. Og de fans kan allerede begynde at glæde sig.
For Mika Biereth får ikke bare spilletid. Han starter inde i aftenens storkamp mod Portugal – det kan Tipsbladet afsløre. Det skal dog siges, at sygdom og andet uforudset kan gøre, at Brian Riemer er nødt til at foretage ændringer i 11. time.
Selvom mange har ønsket at se Mika Biereth på det danske A-landshold, så har Brian Riemer længe slået fast, at alle i truppen skal gøre sig fortjent til plads.
Og det har Mika Biereth i den grad gjort, fortalte Riemer til Viaplay kort efter udtagelsen af den unge angriber.
– Det er fuldt fortjent, og det er det, der glæder mig. Jeg synes, at dansk landsholdsfodbold skal, så meget det overhovedet kan, være drevet af spillere, som har fortjent at komme med og som er i form. Så ved vi godt, at der aldrig er noget, der er så lige til, for man er nødt til at gå på nogle kompromisser af forskellige årsager. Med Mika Biereth er der tale om et soleklart eksempel på en spiller, der har taget den fuldstændig korrekte vej ind på det danske A-landshold, sagde Brian Riemer.
Og kigger man på tallene, kan man godt forstå, at Riemer har valgt Mika Biereth til startopstillingen.
Den kommende landsholdsdebutant overgår, med længder endda, de portugisiske landsholdsstjerner.
Biereth har i sæsonen en scoringsprocent over 40, og det er over dobbelt så meget som stjernerne Cristiano Ronaldo, Diogo Jota og Rafael Leao, der alle ligger under 20 procent. Se tallene her.

Den 22-årige dansker har på blot ni Ligue 1-kampe formået at score 11 mål og lavet to assists. Han har tilmed slået rekorden for at være den spiller, der hurtigst har scoret tre hattricks i den bedste franske række.
Mange har i de seneste måneder været nervøse for, at Biereth ville fravælge Danmark og stille op for en af de tre andre nationer, han kan repræsentere.
Monaco-spilleren var dog aldrig i tvivl om, at Danmark var det rette valg:
– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold, fortalte Biereth i et interview.
Biereth får debut torsdag aften klokken 20.45, hvor kampen mellem Danmark og Portugal fløjtes i gang i Parken.
Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, har tidligere torsdag slået fast, at Mika Biereth burde starte mod Portugal. Læs kommentaren her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT