Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Tipsbladet kan nu afsløre, hvem der starter på toppen for Danmark mod Portugal.



Hvad du ønsker, skal du få.

Mange danske fans har hungret efter at se Mika Biereth få spilletid for det danske landshold. Og de fans kan allerede begynde at glæde sig.

For Mika Biereth får ikke bare spilletid. Han starter inde i aftenens storkamp mod Portugal – det kan Tipsbladet afsløre. Det skal dog siges, at sygdom og andet uforudset kan gøre, at Brian Riemer er nødt til at foretage ændringer i 11. time.

Selvom mange har ønsket at se Mika Biereth på det danske A-landshold, så har Brian Riemer længe slået fast, at alle i truppen skal gøre sig fortjent til plads.

Og det har Mika Biereth i den grad gjort, fortalte Riemer til Viaplay kort efter udtagelsen af den unge angriber.

– Det er fuldt fortjent, og det er det, der glæder mig. Jeg synes, at dansk landsholdsfodbold skal, så meget det overhovedet kan, være drevet af spillere, som har fortjent at komme med og som er i form. Så ved vi godt, at der aldrig er noget, der er så lige til, for man er nødt til at gå på nogle kompromisser af forskellige årsager. Med Mika Biereth er der tale om et soleklart eksempel på en spiller, der har taget den fuldstændig korrekte vej ind på det danske A-landshold, sagde Brian Riemer.

Og kigger man på tallene, kan man godt forstå, at Riemer har valgt Mika Biereth til startopstillingen.

Den kommende landsholdsdebutant overgår, med længder endda, de portugisiske landsholdsstjerner.

Biereth har i sæsonen en scoringsprocent over 40, og det er over dobbelt så meget som stjernerne Cristiano Ronaldo, Diogo Jota og Rafael Leao, der alle ligger under 20 procent. Se tallene her.

Mika Biereth i aktion for AS Monaco. Foto: Alamy

Den 22-årige dansker har på blot ni Ligue 1-kampe formået at score 11 mål og lavet to assists. Han har tilmed slået rekorden for at være den spiller, der hurtigst har scoret tre hattricks i den bedste franske række.

Mange har i de seneste måneder været nervøse for, at Biereth ville fravælge Danmark og stille op for en af de tre andre nationer, han kan repræsentere.

Monaco-spilleren var dog aldrig i tvivl om, at Danmark var det rette valg:

– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold, fortalte Biereth i et interview.

Læs hele interviewet her.

Biereth får debut torsdag aften klokken 20.45, hvor kampen mellem Danmark og Portugal fløjtes i gang i Parken.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, har tidligere torsdag slået fast, at Mika Biereth burde starte mod Portugal. Læs kommentaren her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn