Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Tipsbladet kan nu afsløre, hvem der starter på toppen for Danmark mod Portugal.



Hvad du ønsker, skal du få.

Mange danske fans har hungret efter at se Mika Biereth få spilletid for det danske landshold. Og de fans kan allerede begynde at glæde sig.

For Mika Biereth får ikke bare spilletid. Han starter inde i aftenens storkamp mod Portugal – det kan Tipsbladet afsløre. Det skal dog siges, at sygdom og andet uforudset kan gøre, at Brian Riemer er nødt til at foretage ændringer i 11. time.

Selvom mange har ønsket at se Mika Biereth på det danske A-landshold, så har Brian Riemer længe slået fast, at alle i truppen skal gøre sig fortjent til plads.

Og det har Mika Biereth i den grad gjort, fortalte Riemer til Viaplay kort efter udtagelsen af den unge angriber.

– Det er fuldt fortjent, og det er det, der glæder mig. Jeg synes, at dansk landsholdsfodbold skal, så meget det overhovedet kan, være drevet af spillere, som har fortjent at komme med og som er i form. Så ved vi godt, at der aldrig er noget, der er så lige til, for man er nødt til at gå på nogle kompromisser af forskellige årsager. Med Mika Biereth er der tale om et soleklart eksempel på en spiller, der har taget den fuldstændig korrekte vej ind på det danske A-landshold, sagde Brian Riemer.

Og kigger man på tallene, kan man godt forstå, at Riemer har valgt Mika Biereth til startopstillingen.

Den kommende landsholdsdebutant overgår, med længder endda, de portugisiske landsholdsstjerner.

Biereth har i sæsonen en scoringsprocent over 40, og det er over dobbelt så meget som stjernerne Cristiano Ronaldo, Diogo Jota og Rafael Leao, der alle ligger under 20 procent. Se tallene her.

Mika Biereth i aktion for AS Monaco. Foto: Alamy

Den 22-årige dansker har på blot ni Ligue 1-kampe formået at score 11 mål og lavet to assists. Han har tilmed slået rekorden for at være den spiller, der hurtigst har scoret tre hattricks i den bedste franske række.

Mange har i de seneste måneder været nervøse for, at Biereth ville fravælge Danmark og stille op for en af de tre andre nationer, han kan repræsentere.

Monaco-spilleren var dog aldrig i tvivl om, at Danmark var det rette valg:

– Det var nemt for mig, Danmark har altid været i mit hjerte. Min far har været en stor person i min opvækst, både personligt og i mit fodboldliv, og han er meget glad for det (at valget faldt på Danmark, red.). Og jeg er meget glad for, at jeg kan gøre ham og min farmor og farfar glade. Derfor har det været en nem beslutning, lyder svaret fra den i øjeblikket mest målfarlige dansker i europæisk topfodbold, fortalte Biereth i et interview.

Læs hele interviewet her.

Biereth får debut torsdag aften klokken 20.45, hvor kampen mellem Danmark og Portugal fløjtes i gang i Parken.

Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, har tidligere torsdag slået fast, at Mika Biereth burde starte mod Portugal. Læs kommentaren her.





Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klar til at gå shopamok

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Storkamp af Patrick Dorgu

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Hårdt angreb på DBU-boss