Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

William Osula er gennem sit bagland blevet kontaktet af det nigerianske fodboldforbund, der vil have bomberen fra Newcastle til at stille op for det afrikanske land i stedet for Danmark. Han var senest udtaget til det danske landshold i marts, men fik ikke debut. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det danske landshold kan miste en af sine bedste angribere. 

William Osula, der så sent som i marts var med i Brian Riemers landsholdstrup til de skæbnesvangre VM-kvalkampe mod Nordmakedonien og Tjekkiet, står i den situation, at han skal vælge mellem Danmark eller Nigeria. 

Tipsbladet kan afsløre, at Premier League-angriberen, der har en transfermarktværdi på hele 15 millioner euro, 112 millioner kroner, gennem sit bagland er blevet kontaktet af det nigerianske fodboldforbund, som vil stjæle ham for snuden af Danmark. 

William Osula har nemlig godt nok været landsholdsudtaget af DBU, og han har også hamret kasser ind på U21-landsholdet – nemlig otte i 15 kampe – men han har aldrig fået sin debut for Brian Riemers mandskab, og det vil Nigeria udnytte.

I stor målform i Premier League
Det sker på et tidspunkt, hvor William Osula er i en fremragende målform i verdens stærkeste liga for sin klub Newcastle. 

I sine seneste fire Premier League-kampe har den 22-årige danske bomber lavet tre kasser, inklusiv matchvindermålet mod Manchester United og lørdagens scoring mod Bournemouth. 

Brian Riemer har da også talt flot om William Osulas kvaliteter, hvilket han gjorde under seneste landsholdssamling. 

– Han har en exceptionel spidskompetence med hans fart, og så har han et presspil, der er vanvittigt godt. Han kommer ind med noget i lejren, der i dén grad kan være med til at hjælpe holdet, og så er han pissegod til at komme ind og ændre fodboldkampe, sagde landstræneren til TV 2. 

Men det blev altså ikke til landsholdsdebut, som kunne have låst William Osula til Danmark, og nu prøver Nigeria at benytte sig af chancen for at stjæle ham med tanke på, at han også har nigeriansk baggrund. 

Danmark skal grundet den mislykkede kvalifikation til VM i stedet spille to testkampe til juni. 

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra DBU.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende