Belgierne må vente lidt endnu med at booke flybilletterne til næste års VM-slutrunde i Canada, USA og Mexico.
Lørdag kunne holdet sikre en VM-plads med tre point i Kasakhstan, men værterne fightede heroisk et 1-1-resultat hjem.
Kasakherne kan særligt takke keeper Temirlan Anarbekov, der med et hav af redninger var med til at stikke en kæp i hjulet på belgierne.
På trods af pointtabet skal der en sensation til, hvis Belgien ikke tirsdag booker billet til slutrunden. Belgien skal bruge tre point i sidste runde, hvor holdet får besøg af lilleputten Liechtenstein, der fortsat er uden point i kvalifikationen.
Det kunne have været et opgør uden noget på spil, men det sørgede kasakherne altså lørdag for, ikke er tilfældet.
Værterne fik en forrygende start, da belgiernes forsvarskæde efter mindre end ti minutter forærede bolden til 17-årige Dastan Satpaev, der strøg afsted i en kontra.
Kairat Almaty-teenageren, der til sommer skifter til engelske Chelsea, forsøgte sig fra en spids vinkel og takket være en lille afretning blev Matz Sels i det belgiske mål snydt.
Derfra var kasakherne en sjælden gæst på den belgiske banehalvdel, og kort inde i anden halvleg kom gæsterne på omgangshøjde. Den lange anfører Hans Vanaken steg til vejrs på et indlæg og stangede Belgien på 1-1.
Belgierne sværmede omkring det kasakhiske felt, men værterne forsvarede sig heroisk. Når forsvarsspillerne ikke at stod i vejen, var Temirlan Anarbekov i målet en fremragende sidste skanse.
12 minutter før tid blev de fightende værter reduceret til ti mand, da Islam Chesnokov placerede støvleknopperne på Jeremy Dokus ankel.
Det forstærkede kun det belgiske tryk, men de kasakhiske værter holdt stand og tog et overraskende point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
BIZART