Bo Henriksen om landstrænerjob: Det er det største

Bo Henriksen er fortsat ikke afvisende overfor det danske landshold, det fortæller han til Euroman.



Det tog sin tid, men Bo Henriksen har langt om længe fået slået fast, at han er blandt de dygtigste trænere med dansk pas.

Vejen dertil har været lang; det blev til otte år i Brønshøj, som han holdt kørende i 1. division, og seks år i AC Horsens, som han på imponerende vis førte og fastholdt i Superligaen, selvom de fleste årligt forventede, at nu måtte Horsens trods alt rykke ned.

Efterfølgende bød FC Midtjylland sig til, hvor det ikke blev nogen stor succes for den langhårede træner. Alligevel kom han til FC Zürich, hvorfra han tog det store spring til Bundesliga-klubben Mainz, hvor han nu gør det glimrende.

Derfor er det ikke uden grund, at Bo Henriksen er i spil til jobbet som dansk landstræner.

– Det har altid været min drøm (at blive dansk landstræner, red). Det siger sig selv. Det sagde jeg første gang i et eller andet bindegalt interview for 12 år siden, mens jeg var træner i Brønshøj Boldklub, siger Bo Henriksen i et interview til Euroman.

– Det er et problem i vores samfund, at vi ikke tør at drømme stort. Vores børn på otte år vil sgu alle sammen være Messi og spille på landsholdet. Men når de bliver 14 år, så tør de ikke at drømme længere. Så har forældrene sat begrænsninger, fordi de kan blive skuffede eller kede af det. 

– Og jeg drømmer om at blive dansk landstræner. Jeg turde at sige det højt dengang, og det tør jeg stadig. Det er det største.

Bo Henriksen har efter skiftet til Mainz nydt stor succes hos den mangeårige Bundesliga-klub, hvor han på bemærkelsesværdig vis har et højere pointsnit end kæmpenavne som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge brugte Mainz som springbræt til den tyske storklub Borussia Dortmund.

Om Henriksen er på vej i den retning, eller om han kigger mod det danske landshold, vides ikke. Men én ting er sikkert: Bo Henriksen har ikke glemt sin lange vej til at blive en succes.

– Folk grinede lidt af mig, fordi jeg gjorde tingene anderledes. Men jeg har altid troet på, at jeg gjorde det rigtige. Da jeg selv spillede fodbold, oplevede jeg rigtig mange dårlige ledere. Gode fodboldtrænere, men dårlige ledere.

– Det er ikke så vanskeligt at blive en god fodboldtræner, det er sværere at blive en god leder. Men det vidste jeg, at jeg var, og det har jeg altid vidst. Og så skulle jeg udvikle mig rent fodboldmæssigt. Blive bedre taktisk. Og det blev jeg.

Det store spørgsmål er så, om det er realistisk med Bo Henriksen som den næste landstræner for Danmark. DBU har umiddelbart afvist at købe den næste landstræner fri af hans kontrakt, og Mainz vil næppe slippe den succesfulde dansker gratis.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper