Det tog sin tid, men Bo Henriksen har langt om længe fået slået fast, at han er blandt de dygtigste trænere med dansk pas.
Vejen dertil har været lang; det blev til otte år i Brønshøj, som han holdt kørende i 1. division, og seks år i AC Horsens, som han på imponerende vis førte og fastholdt i Superligaen, selvom de fleste årligt forventede, at nu måtte Horsens trods alt rykke ned.
Efterfølgende bød FC Midtjylland sig til, hvor det ikke blev nogen stor succes for den langhårede træner. Alligevel kom han til FC Zürich, hvorfra han tog det store spring til Bundesliga-klubben Mainz, hvor han nu gør det glimrende.
Derfor er det ikke uden grund, at Bo Henriksen er i spil til jobbet som dansk landstræner.
– Det har altid været min drøm (at blive dansk landstræner, red). Det siger sig selv. Det sagde jeg første gang i et eller andet bindegalt interview for 12 år siden, mens jeg var træner i Brønshøj Boldklub, siger Bo Henriksen i et interview til Euroman.
– Det er et problem i vores samfund, at vi ikke tør at drømme stort. Vores børn på otte år vil sgu alle sammen være Messi og spille på landsholdet. Men når de bliver 14 år, så tør de ikke at drømme længere. Så har forældrene sat begrænsninger, fordi de kan blive skuffede eller kede af det.
– Og jeg drømmer om at blive dansk landstræner. Jeg turde at sige det højt dengang, og det tør jeg stadig. Det er det største.
Bo Henriksen har efter skiftet til Mainz nydt stor succes hos den mangeårige Bundesliga-klub, hvor han på bemærkelsesværdig vis har et højere pointsnit end kæmpenavne som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge brugte Mainz som springbræt til den tyske storklub Borussia Dortmund.
Om Henriksen er på vej i den retning, eller om han kigger mod det danske landshold, vides ikke. Men én ting er sikkert: Bo Henriksen har ikke glemt sin lange vej til at blive en succes.
– Folk grinede lidt af mig, fordi jeg gjorde tingene anderledes. Men jeg har altid troet på, at jeg gjorde det rigtige. Da jeg selv spillede fodbold, oplevede jeg rigtig mange dårlige ledere. Gode fodboldtrænere, men dårlige ledere.
– Det er ikke så vanskeligt at blive en god fodboldtræner, det er sværere at blive en god leder. Men det vidste jeg, at jeg var, og det har jeg altid vidst. Og så skulle jeg udvikle mig rent fodboldmæssigt. Blive bedre taktisk. Og det blev jeg.
Det store spørgsmål er så, om det er realistisk med Bo Henriksen som den næste landstræner for Danmark. DBU har umiddelbart afvist at købe den næste landstræner fri af hans kontrakt, og Mainz vil næppe slippe den succesfulde dansker gratis.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT