Det tog sin tid, men Bo Henriksen har langt om længe fået slået fast, at han er blandt de dygtigste trænere med dansk pas.
Vejen dertil har været lang; det blev til otte år i Brønshøj, som han holdt kørende i 1. division, og seks år i AC Horsens, som han på imponerende vis førte og fastholdt i Superligaen, selvom de fleste årligt forventede, at nu måtte Horsens trods alt rykke ned.
Efterfølgende bød FC Midtjylland sig til, hvor det ikke blev nogen stor succes for den langhårede træner. Alligevel kom han til FC Zürich, hvorfra han tog det store spring til Bundesliga-klubben Mainz, hvor han nu gør det glimrende.
Derfor er det ikke uden grund, at Bo Henriksen er i spil til jobbet som dansk landstræner.
– Det har altid været min drøm (at blive dansk landstræner, red). Det siger sig selv. Det sagde jeg første gang i et eller andet bindegalt interview for 12 år siden, mens jeg var træner i Brønshøj Boldklub, siger Bo Henriksen i et interview til Euroman.
– Det er et problem i vores samfund, at vi ikke tør at drømme stort. Vores børn på otte år vil sgu alle sammen være Messi og spille på landsholdet. Men når de bliver 14 år, så tør de ikke at drømme længere. Så har forældrene sat begrænsninger, fordi de kan blive skuffede eller kede af det.
– Og jeg drømmer om at blive dansk landstræner. Jeg turde at sige det højt dengang, og det tør jeg stadig. Det er det største.
Bo Henriksen har efter skiftet til Mainz nydt stor succes hos den mangeårige Bundesliga-klub, hvor han på bemærkelsesværdig vis har et højere pointsnit end kæmpenavne som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge brugte Mainz som springbræt til den tyske storklub Borussia Dortmund.
Om Henriksen er på vej i den retning, eller om han kigger mod det danske landshold, vides ikke. Men én ting er sikkert: Bo Henriksen har ikke glemt sin lange vej til at blive en succes.
– Folk grinede lidt af mig, fordi jeg gjorde tingene anderledes. Men jeg har altid troet på, at jeg gjorde det rigtige. Da jeg selv spillede fodbold, oplevede jeg rigtig mange dårlige ledere. Gode fodboldtrænere, men dårlige ledere.
– Det er ikke så vanskeligt at blive en god fodboldtræner, det er sværere at blive en god leder. Men det vidste jeg, at jeg var, og det har jeg altid vidst. Og så skulle jeg udvikle mig rent fodboldmæssigt. Blive bedre taktisk. Og det blev jeg.
Det store spørgsmål er så, om det er realistisk med Bo Henriksen som den næste landstræner for Danmark. DBU har umiddelbart afvist at købe den næste landstræner fri af hans kontrakt, og Mainz vil næppe slippe den succesfulde dansker gratis.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
FCK-bænken var rasende!
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’