Bo Henriksen om landstrænerjob: Det er det største

Bo Henriksen er fortsat ikke afvisende overfor det danske landshold, det fortæller han til Euroman.



Det tog sin tid, men Bo Henriksen har langt om længe fået slået fast, at han er blandt de dygtigste trænere med dansk pas.

Vejen dertil har været lang; det blev til otte år i Brønshøj, som han holdt kørende i 1. division, og seks år i AC Horsens, som han på imponerende vis førte og fastholdt i Superligaen, selvom de fleste årligt forventede, at nu måtte Horsens trods alt rykke ned.

Efterfølgende bød FC Midtjylland sig til, hvor det ikke blev nogen stor succes for den langhårede træner. Alligevel kom han til FC Zürich, hvorfra han tog det store spring til Bundesliga-klubben Mainz, hvor han nu gør det glimrende.

Derfor er det ikke uden grund, at Bo Henriksen er i spil til jobbet som dansk landstræner.

– Det har altid været min drøm (at blive dansk landstræner, red). Det siger sig selv. Det sagde jeg første gang i et eller andet bindegalt interview for 12 år siden, mens jeg var træner i Brønshøj Boldklub, siger Bo Henriksen i et interview til Euroman.

– Det er et problem i vores samfund, at vi ikke tør at drømme stort. Vores børn på otte år vil sgu alle sammen være Messi og spille på landsholdet. Men når de bliver 14 år, så tør de ikke at drømme længere. Så har forældrene sat begrænsninger, fordi de kan blive skuffede eller kede af det. 

– Og jeg drømmer om at blive dansk landstræner. Jeg turde at sige det højt dengang, og det tør jeg stadig. Det er det største.

Bo Henriksen har efter skiftet til Mainz nydt stor succes hos den mangeårige Bundesliga-klub, hvor han på bemærkelsesværdig vis har et højere pointsnit end kæmpenavne som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge brugte Mainz som springbræt til den tyske storklub Borussia Dortmund.

Om Henriksen er på vej i den retning, eller om han kigger mod det danske landshold, vides ikke. Men én ting er sikkert: Bo Henriksen har ikke glemt sin lange vej til at blive en succes.

– Folk grinede lidt af mig, fordi jeg gjorde tingene anderledes. Men jeg har altid troet på, at jeg gjorde det rigtige. Da jeg selv spillede fodbold, oplevede jeg rigtig mange dårlige ledere. Gode fodboldtrænere, men dårlige ledere.

– Det er ikke så vanskeligt at blive en god fodboldtræner, det er sværere at blive en god leder. Men det vidste jeg, at jeg var, og det har jeg altid vidst. Og så skulle jeg udvikle mig rent fodboldmæssigt. Blive bedre taktisk. Og det blev jeg.

Det store spørgsmål er så, om det er realistisk med Bo Henriksen som den næste landstræner for Danmark. DBU har umiddelbart afvist at købe den næste landstræner fri af hans kontrakt, og Mainz vil næppe slippe den succesfulde dansker gratis.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

FC København spiller sig videre i Europa

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Diant Ramaj skal videre

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Voldsom kritik af FIFAs planer

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Jagter dansk landsholdsspiller