Det tog sin tid, men Bo Henriksen har langt om længe fået slået fast, at han er blandt de dygtigste trænere med dansk pas.
Vejen dertil har været lang; det blev til otte år i Brønshøj, som han holdt kørende i 1. division, og seks år i AC Horsens, som han på imponerende vis førte og fastholdt i Superligaen, selvom de fleste årligt forventede, at nu måtte Horsens trods alt rykke ned.
Efterfølgende bød FC Midtjylland sig til, hvor det ikke blev nogen stor succes for den langhårede træner. Alligevel kom han til FC Zürich, hvorfra han tog det store spring til Bundesliga-klubben Mainz, hvor han nu gør det glimrende.
Derfor er det ikke uden grund, at Bo Henriksen er i spil til jobbet som dansk landstræner.
– Det har altid været min drøm (at blive dansk landstræner, red). Det siger sig selv. Det sagde jeg første gang i et eller andet bindegalt interview for 12 år siden, mens jeg var træner i Brønshøj Boldklub, siger Bo Henriksen i et interview til Euroman.
– Det er et problem i vores samfund, at vi ikke tør at drømme stort. Vores børn på otte år vil sgu alle sammen være Messi og spille på landsholdet. Men når de bliver 14 år, så tør de ikke at drømme længere. Så har forældrene sat begrænsninger, fordi de kan blive skuffede eller kede af det.
– Og jeg drømmer om at blive dansk landstræner. Jeg turde at sige det højt dengang, og det tør jeg stadig. Det er det største.
Bo Henriksen har efter skiftet til Mainz nydt stor succes hos den mangeårige Bundesliga-klub, hvor han på bemærkelsesværdig vis har et højere pointsnit end kæmpenavne som Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge brugte Mainz som springbræt til den tyske storklub Borussia Dortmund.
Om Henriksen er på vej i den retning, eller om han kigger mod det danske landshold, vides ikke. Men én ting er sikkert: Bo Henriksen har ikke glemt sin lange vej til at blive en succes.
– Folk grinede lidt af mig, fordi jeg gjorde tingene anderledes. Men jeg har altid troet på, at jeg gjorde det rigtige. Da jeg selv spillede fodbold, oplevede jeg rigtig mange dårlige ledere. Gode fodboldtrænere, men dårlige ledere.
– Det er ikke så vanskeligt at blive en god fodboldtræner, det er sværere at blive en god leder. Men det vidste jeg, at jeg var, og det har jeg altid vidst. Og så skulle jeg udvikle mig rent fodboldmæssigt. Blive bedre taktisk. Og det blev jeg.
Det store spørgsmål er så, om det er realistisk med Bo Henriksen som den næste landstræner for Danmark. DBU har umiddelbart afvist at købe den næste landstræner fri af hans kontrakt, og Mainz vil næppe slippe den succesfulde dansker gratis.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Melder ud om Kasper Hjulmand
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København