Brandtale i Parken: Enorm uberettiget kritik!

Christian Nørgaard leverede en brandtale om Yussuf Poulsen efter Danmarks 2-1-sejr over Slovenien i Parken.



Tipsbladet i Parken 

Christian Nørgaard gav ren besked, da han dukkede op foran pressen i Mixed Zone i Parken efter fredagens triumf mod Slovenien, som sikrede Danmark EM-billetter til Tyskland.

Brentford-kaptajnen havde et budskab, han ville ud med, og det handlede ikke så meget om EM, kampen mod Slovenien eller noget helt tredje, der ville være oplagt at tale om fredag aften i nationalarenaen.

Det handlede om Yussuf Poulsen.

– Han sætter bare tonen. Han er en af mine nærmeste venner uden for banen. Jeg synes, han får meget uberettiget kritik. Der er en grund til, at han har spillet ti år i Leipzig, og de bliver ved med at forlænge med ham. Alle de stjerner, de henter ind, de sidder stadig på bænken.

– Der er en grund til, at han er tilbage på det her landshold. Og der er en grund til, at han starter inde i dag. Han giver bare så meget. I dag var det ikke kun arbejdsindsats og højintense løb. Han var også god på bolden. Han beskyttede bolden og lagde bolden af. Han gjorde det til et mareridt for forsvarsspillerne. Så jeg håber, der er topkarakterer til ham i pressen, for han er min man of the match.

– Man hader selv, når der bliver skrevet dårlige ting om én i pressen, men også når der bliver skrevet ting om ens kammerater. Især Yussuf har fået meget kritik, og det er som om, at folk ikke forstår, hvad det er han bringer. I dag viste han det, så nu kan folk ikke være i tvivl, lød det fra Christian Nørgaard.

Hører I det først nu?
Hovedpersonen kvitterede med et smil, da han blev foreholdt, hvad Christian Nørgaard netop havde stået og sagt.

– Jeg får altid masser af anerkendelse af mine holdkammerater. Drengene ved godt, hvad jeg står for. De har åbenbart bare først fortalt jer det nu, kom det med et grin fra Yussuf Poulsen, der fortsatte:

– I må skrive og diskutere alt, hvad I vil. Jeg er den fodboldspiller, jeg er, og mine holdkammerater ved, hvad jeg bringer. Jeg fokuserer ikke på andet. 

Bræk i tastaturet
Landstræner Kasper Hjulmand køber ikke nødvendigvis præmissen, at der blandt mange danske fodboldfans er stor modstand mod Yussuf Poulsen. Han oplever, at udsagn på sociale medier bliver skreget op til noget, de ikke kan bære.

I den forbindelse spiller også medierne en rolle.

– Det er jo tastaturopkasterne, som I (journalister, red.) hele tiden kigger på og bruger jeres journalistiske tid på at læse. Det er ligegyldigt, for det er jo ikke virkelighed. Yussuf er en genvinst for et fodboldhold, for han spiller for halvanden, når han er bedst.

– Han er en fantastisk holdspiller, og det er der få, som kaster op i et tastatur, der forstår, lød det fra Kasper Hjulmand.

Danmark møder Nordirland i Belfast mandag aften. 





FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


FC Nordsjælland – AGF

– Jeg skal være et røvhul



På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se



Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen