Det danske fodboldlandshold har sendt tidligere landsholdsspiller Thomas Kahlenberg til Athen-havnebyen Piræus for at følge VM-kvalifikationskonkurrenten Skotland i udekampen mod Grækenland.
Kahlenberg skal ikke bare analysere skotterne, før Danmarks skæbnekamp i Glasgow på tirsdag. Han skal også sørge for, at Brian Riemer og co. lørdag aften får liveopdateringer fra Grækenland direkte til bænken i Parken.
– Kahlenberg er med på en liveforbindelse, så vi ved, hvordan det går dernede. Resultatet dernede kan have betydning for vores beslutninger.
– Vi skal have fokus på os selv, men det er rart at vide, hvad der foregår, så vi kan tage vores forbehold i tilfælde af, at det er relevant, siger Riemer.
Måljagt kan give mening
Både Danmark og Skotland står noteret for ti point efter fire spillerunder. Danmarks målscore er på 11 overskydende mål mod Skotlands seks.
Det er essentielt at sørge for, at Danmark også er foran på det parameter, inden tirsdagens kamp i Skotland. I så fald vil et point i Skotland være nok til at sikre en dansk VM-billet.
– Målforskellen er en af grundene til, at vi har en liveforbindelse til Thomas Kahlenberg i Piræus. Der er nogle scenarier, hvor det kan give god mening, at vi jagter et par mål mere i Parken til sidst i kampen.
– Vi skal være 100 procent opdateret, så vi kan tage de nødvendige foranstaltninger. Målforskellen er til vores fordel nu, og det skal den også være inden kampen mod Skotland, siger Riemer.
Taber Skotland i Grækenland, mens Danmark samtidig vinder over Belarus, vil målforskellen afgøre, om Danmark har råd til at tabe med tre, fire eller fem mål i Skotland uden at miste førstepladsen.
Det mest sandsynlige udfald lørdag er, at Danmark slår upåagtede Belarus større, end skotterne eventuelt vinder i Grækenland.
Riemer ved bare ikke helt, hvad han skal forvente af et græsk hold, som har udspillet sin rolle i gruppen.
– Jeg er da glad for, at vi skal møde Belarus i Parken og ikke Grækenland i Piræus. Det er lidt svært at spå om, hvad det bliver for en kamp for Skotland, for de skal jo møde et hold, som er slået ud, siger Riemer.
‘Det budskab gennemsyrer alt’
Landstræneren understreger dog også, at ingen andre end hans egne spillere i sidste ende kan indløse VM-billetten.
– Vi skal holde fokus på, at vi selv skal spille to fodboldkampe, for vi er i den heldige situation, at hvis vi selv gør arbejdet færdigt ved at vinde i Parken og i Skotland, så skal vi til VM. Det budskab gennemsyrer alt, hvad jeg laver med spillerne, siger Riemer.
Danmarks kamp mod Belarus begynder klokken 20.45. Samtidig er der kampstart i Grækenland.
/ritzau/
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER