Brian Riemer reagerer på danske transfers

Brian Riemer forventer, at fem danske landsholdsspillere får mere spilletid efter klubskifte i vintervinduet.



Fodboldlandstræner Brian Riemer er godt tilfreds, når han skal opsummere vinterens transfervindue for de danske landsholdsspillere.

Fem landsholdsspillere har skiftet klub, og landstræneren har en begrundet tro på, at de hver især kommer til at få vigtige roller på et højere niveau i deres nye klubber.

Patrick Dorgu er rykket fra Lecce til Manchester United, mens Andreas Skov Olsen er solgt fra Club Brugge til Wolfsburg. Victor Nelsson er udlejet fra Galatasaray til AS Roma, Albert Grønbæk har byttet Rennes ud med Southampton på leje, mens Mads Roerslev er udlånt fra Brentford til Wolfsburg.

– Med lidt god vilje har alle fem lavet et skifte, der må betegnes som et skridt opad. Jeg er ikke bekymret for, at de ikke får spilletid. Jeg har ikke været med til at lave aftalerne, men jeg er helt sikker på, at spillerne har gjort sig gode overvejelser og er blevet præsenteret for en rigtig god plan, så de har udsigt til at få vigtige roller.

– Mads Roerslev er den eneste, man kan diskutere, om det er et skridt op for. Han er gået fra Brentford i Premier League til Wolfsburg i Bundesligaen, men i mange år har han været reserve i Brentford. Så selv om han skifter væk fra verdens bedste liga, så tror jeg, han får en ny rolle, hvor han skal være fast mand.

– Men for de fire andre spillere er jeg ikke i tvivl om, at der er tale om et skridt opad, de er alle skiftet til større ligaer. Det er super interessant og positivt for det danske landshold, for vi vil gerne have, at spillerne spiller på så højt niveau som muligt, siger Brian Riemer.

Det var hans første transfervindue, efter at han i oktober blev ansat som dansk landstræner.

Han medgiver, at det har været specielt at følge transfervinduet fra sin nye rolle, når han har været vant til at følge vinduet fra et klubperspektiv.

– Jeg ved, at de her beslutninger er afgørende og definerende for den enkelte spiller, der skal have mest mulig spilletid på det højest mulige niveau. Så jeg har siddet interesseret og fulgt rigtig meget med.

– For eksempel omkring Victor Nelsson, der desværre har spillet for lidt i Galatasaray. Jeg håbede helt til det sidste, at der ville komme noget godt til ham, så han kan komme til at spille noget mere, og det ser ud til at være lykkedes, siger Brian Riemer.

Han har selv spillet en lille rolle i flere potentielle klubskifter, men understreger at den enkelte spillers fornemmelse bør være altafgørende, når en transferbeslutning skal træffes.

– Spillerne og deres rådgivere ved bedst, men i nogle af tilfældene er jeg også blevet spurgt til råds på et overordnet plan.

– Den vigtigste faktor for at få succes er spilletid, og spillerne skal selv vurdere, om de har udsigt til det, om de passer ind i spillestilen, og om de kan finde sig til rette uden for banen i den nye klub, siger landstræneren.

Patrick Dorgus skifte fra Lecce til Manchester United var vinduets længste saga set med danske briller.

Medier i både Italien, England og Danmark har skrevet om diverse mellemregninger, inden skiftet til den engelske storklub faldt på plads i sidste uge.

Den eksplosive back har kun spillet voksenfodbold i halvandet år, men Riemer er sikker på, at Dorgu har kvaliteterne til at slå igennem under massiv bevågenhed i Manchester United.

– Det er en kæmpe blåstempling af dansk talentudvikling, at to af vores største talenter, Rasmus Højlund og Patrick Dorgu, er en del af verdens måske største klub.

– Patrick skal vide, at når han går fra Lecce til Manchester United, så er forventningerne og presset noget helt andet. Det har han også haft en masse overvejelser omkring med sit bagland.

– Hvis han lykkes, er gevinsten også større, for så er han på den allerstørste klinge. Han har alle muligheder for at tage et enormt skridt fremad i sin karriere, men det er op til ham selv at gribe chancen, siger Riemer.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer