Fodboldlandstræner Brian Riemer er godt tilfreds, når han skal opsummere vinterens transfervindue for de danske landsholdsspillere.
Fem landsholdsspillere har skiftet klub, og landstræneren har en begrundet tro på, at de hver især kommer til at få vigtige roller på et højere niveau i deres nye klubber.
Patrick Dorgu er rykket fra Lecce til Manchester United, mens Andreas Skov Olsen er solgt fra Club Brugge til Wolfsburg. Victor Nelsson er udlejet fra Galatasaray til AS Roma, Albert Grønbæk har byttet Rennes ud med Southampton på leje, mens Mads Roerslev er udlånt fra Brentford til Wolfsburg.
– Med lidt god vilje har alle fem lavet et skifte, der må betegnes som et skridt opad. Jeg er ikke bekymret for, at de ikke får spilletid. Jeg har ikke været med til at lave aftalerne, men jeg er helt sikker på, at spillerne har gjort sig gode overvejelser og er blevet præsenteret for en rigtig god plan, så de har udsigt til at få vigtige roller.
– Mads Roerslev er den eneste, man kan diskutere, om det er et skridt op for. Han er gået fra Brentford i Premier League til Wolfsburg i Bundesligaen, men i mange år har han været reserve i Brentford. Så selv om han skifter væk fra verdens bedste liga, så tror jeg, han får en ny rolle, hvor han skal være fast mand.
– Men for de fire andre spillere er jeg ikke i tvivl om, at der er tale om et skridt opad, de er alle skiftet til større ligaer. Det er super interessant og positivt for det danske landshold, for vi vil gerne have, at spillerne spiller på så højt niveau som muligt, siger Brian Riemer.
Det var hans første transfervindue, efter at han i oktober blev ansat som dansk landstræner.
Han medgiver, at det har været specielt at følge transfervinduet fra sin nye rolle, når han har været vant til at følge vinduet fra et klubperspektiv.
– Jeg ved, at de her beslutninger er afgørende og definerende for den enkelte spiller, der skal have mest mulig spilletid på det højest mulige niveau. Så jeg har siddet interesseret og fulgt rigtig meget med.
– For eksempel omkring Victor Nelsson, der desværre har spillet for lidt i Galatasaray. Jeg håbede helt til det sidste, at der ville komme noget godt til ham, så han kan komme til at spille noget mere, og det ser ud til at være lykkedes, siger Brian Riemer.
Han har selv spillet en lille rolle i flere potentielle klubskifter, men understreger at den enkelte spillers fornemmelse bør være altafgørende, når en transferbeslutning skal træffes.
– Spillerne og deres rådgivere ved bedst, men i nogle af tilfældene er jeg også blevet spurgt til råds på et overordnet plan.
– Den vigtigste faktor for at få succes er spilletid, og spillerne skal selv vurdere, om de har udsigt til det, om de passer ind i spillestilen, og om de kan finde sig til rette uden for banen i den nye klub, siger landstræneren.
Patrick Dorgus skifte fra Lecce til Manchester United var vinduets længste saga set med danske briller.
Medier i både Italien, England og Danmark har skrevet om diverse mellemregninger, inden skiftet til den engelske storklub faldt på plads i sidste uge.
Den eksplosive back har kun spillet voksenfodbold i halvandet år, men Riemer er sikker på, at Dorgu har kvaliteterne til at slå igennem under massiv bevågenhed i Manchester United.
– Det er en kæmpe blåstempling af dansk talentudvikling, at to af vores største talenter, Rasmus Højlund og Patrick Dorgu, er en del af verdens måske største klub.
– Patrick skal vide, at når han går fra Lecce til Manchester United, så er forventningerne og presset noget helt andet. Det har han også haft en masse overvejelser omkring med sit bagland.
– Hvis han lykkes, er gevinsten også større, for så er han på den allerstørste klinge. Han har alle muligheder for at tage et enormt skridt fremad i sin karriere, men det er op til ham selv at gribe chancen, siger Riemer.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Klar besked fra Lange: Giver absolut ingen mening!
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
‘De er tilbage’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT