FC Midtjyllands store forsvarstalent Winston Reid har valgt at vende dansk landsholdsfodbold ryggen og stille op for sit fødeland.
Det bekræfter det New Zealandske Fodboldforbund overfor tipsbladet.dk
– Vores landstræner Ricki Herbert har talt med Winston Reid, og hørt ham om muligheden for at stille op for New Zealand. Samtalen endte ud i, at Winston Reid besluttede sig for at skifte fra dansk til New Zealandsk fodbold, siger medie og kommunikations-manager hos det New Zealandske fodboldforbund Jamie Scott til tipsbladet.dk.
21-årige Winston Reid er født på New Zealand men flyttede til Danmark som barn og har derfor både dansk og new zealandsk pas.
Winston Reid forklarede ellers så sent som 2. marts til tipsbladet.dk, at et opkald fra Ricki Herbert ikke ville ændre hans holdning til at spille videre for Danmark, hvor han er noteret for 10 U/21-landskampe.
– Jeg er meget glad for at spille for Danmark. Næste år er der U/21-EM her i Danmark, og det er et stort mål for mig, sagde Winston Reid blandt andet dagen inden, han som fast mand startede inde for det danske U/21-landshold mod Østrig 3. marts.
En vigtig brik i mange år frem
Nu venter der et helt andet og meget større mål for Winston Reid. New Zealand kvalificerede sig til sommerens VM, og her kan FC Midtjylland-spilleren meget vel blive et stærkt kort hos Ricky Herbert.
– Der er ingen tvivl om, at Winston Reid vil have mere end gode chancer for at komme med til VM. Der er helt sikkert en grund til, at Ricki Herbert netop nu har taget kontakt til ham. Winston Reid er et stort talent, der helt sikkert vil blive en vigtig brik på All Whites (landsholdets kælenavn, red) i mange år frem, siger Jamie Scott til tipsbladet.dk.
Winston Reid er tidligere blevet forsøgt lokket af det New Zealandske fodboldforbund, men denne gang ser det ud til ,at forsøget bærer frugt, hvilket til gengæld betyder et tab for dansk fodbold. I New Zealand er det ventet, at Winston Reid får debut på landsholdet i en venskabskamp mod Australien i maj.
I 2005 var Winston Reid som 17-årig med til at vinde DM for ynglingehold for FC Midtjylland og fik samme år debut på SAS Liga-holdet, hvor den 21-årige spiller allerede er noteret for 85 kampe og i denne sæson har spillet samtlige 19 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER