U21-landstræner Steffen Højer har fået noget at tænke over, inden han søndag aften sender sit hold på banen til EM-kvartfinalen mod Frankrig.
I angrebet har Danmark nemlig et luksusproblem, efter at Newcastle William Osula og Sportings Conrad Harder i gruppespillet bidrog med henholdsvis tre og to mål.
De stærke præstationer har medført, at et andet offensivt trumfkort i form af Mathias Kvistgaarden er henvist til kanten. Men Højer overvejer, om han kan finde en alternativ løsning på sit angrebsdilemma.
– Jeg kigger da på, om vi skal spille med dem begge på en gang, og hvordan det så vil hænge sammen med resten af holdet, når vi nu skal møde endnu stærkere modstand, siger Steffen Højer, der dog også fortæller, at han hælder mod at lade dem fordele spilletiden imellem sig.
– Der er meget fokus på, hvem der starter en fodboldkamp, men det er også vigtigt, hvem der er inde til sidst, når den bliver afgjort. Det er endnu vigtigere i en kvartfinale, der kan gå i forlænget spilletid og straffe, siger han.
Det er en fordel at have to forskellige våben i front, mener Højer, der selv er tidligere superligatopscorer.
– Hvis vi vælger at spille med William Osula, får vi en helt enorm speed, og han kan også udfordre og drible sig fri til chancer og afslutninger. De fleste på holdet har haft en lang sæson, men han har ikke spillet så meget, så det er lidt nyt for ham at starte inde i øjeblikket, men han kommer også med friskhed og en stor energi.
– Hvis vi bruger Conrad, så har vi virkelig et kraftværk på banen. Han sparker som en hest med begge ben, og han er også god i hovedspillet.
– Hans første mål mod Finland i onsdags blev scoret med det lidt svagere højre ben, men han skød jo hårdere, end mange kan med deres bedste ben. Han er en fantastisk dygtig afslutter, siger Steffen Højer.
‘Et uhyggeligt spark’
U21-landsholdsanfører Oliver Provstgaard mener også, at landstræneren står foran et svært valg. Begge angribere har bevist, at de er berettiget til at starte inde, synes forsvarsspilleren.
– Osula giver en helt anden dynamik til vores offensiv. Fordi han er så utrolig hurtig, skal modstandernes forsvar hele tiden forholde sig til ham. Fordi han konstant truer i dybden, har vi oplevet, at modstandernes forsvar falder længere tilbage, og det efterlader plads til andre af vores dygtige spillere.
– Conrad Harder har et helt uhyggeligt spark, og det gør ham utroligt farlig, hver eneste gang har han bolden i nærheden af feltet.
– Modstanderne ved, at han ikke skal have lov til at afslutte, og derfor tiltrækker han lidt flere modspillere, hvilket så igen giver plads til nogen af vores andre spillere. Ud over at afslutte er Conrad også rigtig god til at spille de andre gode, siger Provstgaard.
Det er ikke kun i angrebet, Højer får svært ved at vælge. Samtlige 20 markspillere i EM-truppen nåede at få spilletid i gruppespillet.
– Der er hård konkurrence om pladserne på den gode måde. Det er også derfor, vi har kunnet tillade os at skifte så meget i gruppespillet, for nu har alle markspillerne været på banen.
– Det giver os en stor bredde at tære på, og det kan potentielt blive udslagsgivende mod Frankrig, siger U21-landstræneren.
EM-kvartfinalen i Presov begynder klokken 18.00.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Tottenham præsenterer ny træner
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER