PARKEN (Tipsbladet): De fleste havde nok forventet en relativt ubesværet pligtsejr, men i stedet endte lørdagens VM-kvalifikationskamp mod Belarus med at blive en dansk fiasko af de helt store.
Efter Mikkel Damsgards flotte 1-0-mål i første halvleg var Danmark da også på rette kurs, og efter en times spil var stillingen stadig 1-0. Efter 65 minutter var Belarus så pludselig foran efter nogle helt vanvittige minutter.
Danmarks bøddel blev den belarusiske 10’er, Valeri Gromyko, der både scorede og assisterede. Den offensive midtbanespiller, der i denne sæson spiller i Champions League med Kairat Almaty, fejrede sin 1-1-scoring ved at løbe ud til de danske fans og holde hånden op til øret.
– Det var et svar på begyndelsen af kampen, hvor vi hørte buhråb. Fodbold skal adskilles fra politik, og i begyndelsen af kampen var det ikke særligt rart at høre buhråb. Så det var mit svar, lød det efter slutfløjtet fra Valeri Gromyko, da den belarusiske profil mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Gromyko slog fast, at han og holdkammeraterne ønskede mere respekt. Belarus står som bekendt i en situation, hvor landet ikke må spille hjemmekampe i deres eget land og ikke må have egne fans til deres kampe, på grund af landets alliance med Rusland.
Valeri Gromyko blev også spurgt, om de danske fans’ buhråb endte med at blive en motiverende faktor for de belarusiske spillere.
– Det var ubehageligt, og det påvirkede os på en måde. For enhver landsholdsspiller, som repræsenterer sit land, ville ikke bryde sig om det. Så på en måde motiverede det os, lød svaret her fra offensivspilleren, der potentielt kan have kostet Danmark VM-deltagelsen.
Danmark spiller igen tirsdag mod Skotland, hvor Brian Riemers tropper har brug for minimum uafgjort for at vinde gruppen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED